חדשות

מיגרנה עלולה להביא לעליה בסיכון לחסימת עורק רשתית (American Journal of Ophthalmology)

17/10/2021

 

מיגרנה מלווה בסיכון מוגבר לחסימת עורק רשתית, כאשר הסיכון גדול עוד יותרת בחולי מיגרנה עם אאורה, כך עולה מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי שפורסמו בכתב העת American Journal of Ophthalmology.

 

מדגם המחקר כלל 418,965 חולים (81.1% נשים) עם שתי אבחנות של מיגרנה בתוך שנה אחת זו מזו, אשר נכללו במאגר IBM MarketScan Commercial Claims and Encounters במשך לפחות שנתיים. החוקרים התאימו לחולים ביקורות בהתאם לגיל, שנת רישום במאגר ומין.

 

חולים עם אבחנה של מיגרנה היו בגיל ממוצע של 41.2 שנים וחולים עם אבחנה של חסימת עורק רשתית היו בגיל ממוצע של 50 שנים. בקבוצת הביקורת, חסימת עורק רשתית אובחנה בגיל ממוצע של 52 שנים, בעוד שבקבוצת החולים עם מיגרנה, חסימת עורק רשתית אובחנה בגיל ממוצע של 49 שנים. בחולי מיגרנה תועדה שכיחות גבוהה יותר של מחלות רקע ומחלות שנקשרו עם חסימת עורק רשתית.

 

הסיכון לחסימת עורק רשתית היה גבוה יותר בקרב חולי מיגרנה, בהשוואה לביקורות (p<0.0001). עוד עולה מהנתונים כי בחולי מיגרנה תועד סיכון מוגבר לחסימת עורק רשתית מרכזי (p=0.004), חסימת סעיף עורק הרשתית (p<0.001) וחסימת עורק רשתית זמנית או חלקית (p<0.001).

 

הסיכון לחסימת עורק רשתית היה גבוה יותר בחולים עם מיגרנה עם אאורה, בהשוואה לאלו ללא אאורה (p<0.001), כאשר הממצאים היו עקביים בהערכת הסיכון לחסימת סעיף עורק הרשתית (p<0.03) וחסימה זמנית או חלקית של עורק הרשתית (p<0.001).

 

הנתונים מעידים על קשר מובהק סטטיסטית בין חסימת עורק רשתית ובין גיל מתקדם, מין זכר, תסמונת כלילית חדה, מחלה וסקולארית, מחלת עורקי תרדמה, היפרליפידמיה, יתר לחץ דם, דלקת או וסקוליטיס של הרשתית ולופוס.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מדובר במחקר הראשון מסוגו ולכן דרושים מחקרים נוספים לאישור התוצאות ולבסס את הקשר בין מיגרנה ובין הסיכון לחסימת עורק הרשתית.

 

American Journal of Ophthalmology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני