חדשות

קירור הקרקפת עשוי לסייע במניעת אובדן שיער במהלך טיפול כימותרפי (J Oncol Pract)

03/04/2018

 

קירור הקרקפת זוהתה כגישה בטוחה, יעילה ונסבלת היטב למניעת נשירת שיער, אחד הסיבוכים המטרידים ביותר של טיפול כימותרפי, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Oncology Practice.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קירור הקרקפת מצוי בשימוש משנות השבעים של המאה הקודמת למניעת נשירת שיער על-רקע כימותרפיה; עם זאת, מרבית הנתונים בנוגע לגישת הטיפול הנ"ל הם רטרוספקטיביים באופיים, ובארצות הברית השימוש היה מוגבל בשל חשש הנוגע לבטיחות הטיפול, בפרט חשש מפני אפשרות גרורות לקרקפת.

 

שני מחקרים פרוספקטיביים להערכת מערכות קירור קרקפת נערכו בארצות הברית ופורסמו במהלך השנה האחרונה. ממצאים אלו סיפקו עדויות התומכות ביעילות ובטיחות קירור קרקפת למניעת נשירת שיער על-רקע טיפול כימותרפי בחולים המקבלים את הטיפול בשל ממאירויות סולידיות.

 

מהעדויות הזמינות עולה כי טכנולוגיה זו הינה היעילה ביותר במקרים בהם מדובר בטיפול כימותרפי המבוסס על טקסנים (Taxane), בהשוואה לטיפול המבוסס על אנתצריקלינים.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר שתי מערכות קירור קרקפת וכן ישנם כובעי קירור רבים זמינים להשכרה.

 

תופעות הלוואי האפשריות של קירור קרקפת כוללות כאב בקרקפת, כאבי ראש וצמרמורות, אך מדובר בטיפול הנסבל היטב ברוב החולים שנכללו במחקרים האחרונים.

 

מנתונים רטרוספקטיביים עולה כי היארעות גרורות לקרקפת על-רקע קירור הקרקפת היא נמוכה ואין מדובר בסיבה בגינה יש להגביל את השימוש בטכנולוגיה זו.

 

סוגיות לוגיסטיות הנוגעות לשימוש במערכות קירור קרקפת זמינות הציוד, כיסוי ביטוחי ושילוב הטיפול בתהליכי העבודה במרכזי סרטן.

 

J Oncol Pract 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני