חדשות

טיפול ב-Spironolactone לנשירת שיער בטוח לשימוש בנשים ששרדו סרטן שד (מתוך אתר Medscape)

02/04/2020

 

מתן Spironolactone (אלדקטון) כטיפול לנשירת שיער על-רקע טיפול הורמונאלי בנשים ששרדו סרטן שד אינו מלווה בסיכון מוגבר להישנות הממאירות, כך עולה מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי גדול שהוצגו בכנס וירטואלי שנערך באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון וכלל מצגות שהיו מיועדות להתפרסם בכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Dermatology אשר בוטל בשל מגיפת COVID-19.

 

במחקר הרטרוספקטיבי, מקרה-ביקורת, ערכו החוקרים השוואה בין 746 נשים שטופלו ב-Spironolactone לאחר אבחנת סרטן שד, ובין 28,400 נשים עם סרטן שד אשר לא נטלו את התרופה. התוצא העיקרי היה הישנות סרטן שד בתוך שנתיים מהאבחנה.

 

החוקרים בחרו תקופה של שנתיים מאחר ומרבית הישנויות סרטן שד מופיעות במרווח זמן זה.

 

בהשוואה הראשונית בין הקבוצות, שיעורי הישנות סרטן שד עמדו על 16.5% בקבוצת המטופלות ב-Spironolactone, שיעור שהיה גבוה יותר משמעותית בהשוואה ל-12.8% בלמעלה מ-28,00 ביקורות. עם זאת, בהשוואה בין מטופלות ב- Spironolactoneובין 746 ביקורות תואמות במדדי אקנה, יתר לחץ דם, שיעור-יתר, עישון, שימוש בסמים אסורים, אי-ספיקת לב, אלדוסטרוניזם ראשוני וערפלנים אפשריים אחרים, לא תועדו הבדלים משמעותיים בין מטופלות ב- Spironolactone ובין ביקורות, עם שיעורי הישנות סרטן שד לאחר שנתיים של 16.5% ו-15.8%, בהתאמה.

 

בניתוח רב-משתני, הממצא הבולט ביותר היה קשר בלתי-תלוי בין הפרעת שימוש באלכוהול ובין עליה של פי 2.3 בסיכון להישנות סרטן שד.

 

החוקרים מציינים כי ממצאי המחקר מאשרים סקירת ספרות שפורסמה לאחרונה ע"י רופאים מניו-יורק, אשר לא הדגימה עליה ברמות אסטרוגן עם Spironolactone ולא תועד סיכון מוגבר לסרטן שד בנשים תחת טיפול זה בשלושה מחקרים שכללו קרוב ל-50,000 משתתפות.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני