חדשות

האם טיפול ב-Finasteride מעלה סיכון לאובדנות? (JAMA Dermatology)

16/11/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology עולה כי הטיפול ב- Finasteride (פרופסיה) כנגד נשירת שיער מלווה בסיכון מוגבר לאובדנות ותופעות לוואי פסיכולוגיות.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר VigiBase, הכולל מידע מ-153 מדינות אודות תופעות לוואי של טיפולים תרופתיים. המאגר מנוהל ע"י צוותים מטעם ארגון הבריאות העולמי וכולל למעלה מ-20 מיליון דיווחי בטיחות אודות אירועים חריגים החשודים ככאלו הנובעים מטיפול תרופתי.

 

החוקרים זיהו 356 מקרי אובדנות ו-2,926 מקרים של תופעות לוואי פסיכולוגיות על-רקע שימוש ב- Finasteride. כ-99% מהחולים (3,206 משתתפים) היו גברים. מרבית הדיווחים הגיעו מאמריקה או אירופה. מבין המקרים בהם דווח על גיל המטופלים (868 מקרים), 70.9% תועדו במטופלים בגילאי 18-44 שנים.

 

ניתוח הנתונים הצביע על שיעור גבוה באופן לא-פרופורציונאלי של מקרי אובדנות (יחס סיכויים של 1.63) ותופעות לוואי פסיכולוגיות (יחס סיכויים של 4.33) עם טיפול ב- Finasteride. מניתוח סטטיסטי עלה כי גיל צעיר (יחס סיכויים יחסי של 3.47) ונשירת שיער (יחס סיכויים יחסי של 2.06) לוו בעליה לא-פרופורציונאלית בסיכון לאובדנות, בעוד שאירועים אלו לא תועדו במטופלים מבוגרים יותר עם הגדלה שפירה של הערמונית.

 

על-פי גילאי המטופלים בדיווחים, החוקרים טוענים כי סביר יותר כי Finasteride ניתן לנשירת שיער מאשר להגדלה שפירה של הערמונית. כאשר בחנו את הנתונים אודות תכשיר אחר לנשירת שיער, Minoxidil, הם לא זיהו רמזים לאובדנות או תופעות לוואי פסיכולוגיות.

 

החוקרים מדגישים כי יש להכיר במגבלות המחקר, כאשר אלו מעידים על מגמה של סיכון מוגבר למחשבות אובדניות בגברים צעירים הנוטלים את הטיפול לנשירת שיער, אך לא מדובר בממצאים מבוססים. הם מציעים למטופלים להיות מודעים לתופעת הלוואי האפשרית ולשוחח עם הרופא המטפל בנושא זה.

 

JAMA Dermatology, online November 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני