חדשות

חשיבות טיפול בהקרנות מקומיות בחולים עם ממאירות גרורתית של הנזופרינקס (JAMA Oncology)

28/07/2020

 

תוספת קרינה מקומית לטיפול כימותרפי מובילה לשיפור משמעותי בהישרדות הכוללת של חולים עם ממאירות גרורתית מסוג Nasopharyngeal Carcinoma (NPC) עם תגובה מלאה או חלקית לקו טיפול ראשון, כך עולה מתוצאות חדשות שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של טיפול קרינתי אזורי-מקומי בחולים עם אבחנה חדשה של NPC גרורתי. משתתפים עם עדות לתגובה מלאה או חלקית לאחר שלושה מחזורי טיפול ב-Cisplatin ו-Fluorouracil נכללו במחקר וחולקו באקראי לטיפול כימותרפי עם קרינה, או טיפול כימותרפי בלבד. בסופו של דבר, 63 חולים נכללו בקבוצת הטיפול המשולב ו-63 חולים נכללו בקבוצת טיפול כימותרפי בלבד.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הישרדות כוללת ותוצא הסיום המשני כלל את ההישרדות ללא-התקדמות ובטיחות הטיפול.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר 24 חודשים עמדו על 76.4% בקבוצת הטיפול הכימותרפי וקרינתי, בהשוואה ל-54.5% בקבוצת הטיפול הכימותרפי בלבד. המחקר ענה על תוצא הסיום העיקרי של שיפור הישרדות כוללת (יחס סיכון של 0.42, p=0.004) לטובת טיפול כימותרפי עם הקרנות. עוד תועד שיפור בהישרדות ללא-התקדמות בקבוצת הטיפול המשולב, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד (יחס סיכון של 0.36, רווח בר-סמך 95% של 0.23-0.57).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בהשפעות רעילות המטולוגית או גסטרואינטסטינאלית בין קבוצות הטיפול. בקבוצת הטיפול המשולב תועד שיעור גבוה יותר של אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה, כולל דרמטיטיס ומוקוזיטיס  וכן אירועים חמורים מאוחרים כולל אובדן שמיעה וטריזמוס.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תוספת טיפול קרינתי לטיפול כימותרפי הובילה לשיפור משמעותי בהישרדות הכוללת בחולים עם NPC גרורתי ורגיש לטיפול כימותרפי.

 

JAMA Oncology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני