חדשות

הנחיות חדשות מטעם ה-CDC לאנשי צוות רפואי שנחשפו ל-HCV (מתוך MMWR)

27/07/2020

 

הנחיות חדשות מטעם ה-CDC תומכות בגישת "בדיקה וטיפול" לאנשי צוות רפואי עם חשיפה תעסוקתית אפשרית לנגיף HCV (Hepatitis C Virus).

 

ההנחיות החדשות פותחו בחלקן כתוצאה מהעלייה בהיארעות זיהומים אקוטיים בנגיף HCV בארצות הברית, המעלה את הסיכון לחשיפה תעסוקתית של אנשי צוות רפואי לנגיף. ההנחיות החדשות אינן ממליצות עוד להמתין עד להפוגה ספונטאנית לאחר אבחנה ראשונית, כוללות המלצות ואלגוריתם להערכה ראשונית ומעקב, סוג הבדיקה המתאים והמלצות לניהול קליני של החולים. ההמלצות פותחו על-בסיס סקירת ספרות עדכנית, דעות מומחים בתחום והנחיות שפורסמו לאחרונה מטעם ה-AASLD וה-IDSA.

 

בדיקות ראשוניות של חולה המקור ואיש הצוות הרפואי יבוצעו מוקדם ככל הניתן, עם עדיפות להשלמת הבדיקות בתוך 48 שעות מהחשיפה. חולה המקור ישלים בדיקות ל-HCV RNA באמצעות בדיקת חומצות גרעין. לחילופין, ניתן להשלים בדיקות סקר לנוגדנים כנגד HCV במטופלים בסיכון נמוך ל-HCV ובדיקת חומצות גרעין תושלם בנוכחות סרולוגיה חיובית.

 

בדיקות ראשוניות של איש הצוות הרפואי יכלול בדיקת נוגדנים כנגד HCV, ובמידה והתוצאה חיובית, מומלצת בדיקת HCV RNA. אנשי צוות רפואי שנמצאו חיוביים ל-HCV RNA בעת ההערכה הראשונית נחשבים לכאלו שנדבקו בנגיף עוד טרם החשיפה הנוכחית ויופנו לקבלת טיפול.

 

באשר לאנשי צוות רפואי שנחשפו למוצרי דם או נוזלי גוף מחולה חיובי לנוגדנים כנגד HCV, אך HCV RNA שלילי, אין צורך בבדיקות מעקב.

 

במידה וחולה המקור נמצא חיובי ל-HCV RNA, או אם לא ידועה תוצאת הבדיקה, אזי המומחים ממליצים כי אנשי הצוות הרפואי שנחשפו ישלימו בדיקות HCV RNA לאחר 3 ו-6 שבועות מהחשיפה, בנוסף לבדיקה ראשונית. בדיקה אחרונה של נוגדנים כנגד HCV מומלצת 4-6 חודשים לאחר החשיפה.

 

איש צוות רפואי שנחשף ל-HCV ופיתח תסמיני מחלה המרמזים לזיהום HCV בכל נקודת זמן ישלים בדיקה ל-HCV RNA. במידה והתוצאה חוזרת חיובית, יש להפנות את איש הצוות הרפואי לקבלת טיפול אנטי-ויראלי.

 

מנתונים עדכניים עולה כי הסיכון לזיהום HCV בעקבות חשיפה מילעורית הינו 0.2% ובעקבות חשיפה מעור וריריות הסיכון אפסי. על-בסיס נתונים אלו, הנחיות ה-CDC לא ממליצות עוד על מתן טיפול מונע לאחר-חשיפה באופן שגרתי לאנשי צוות רפואי עם חשיפה תעסוקתית ל-HCV.

 

MMWR. Published online July 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני