חדשות

רמות Calprotectin בפלזמה עשויות לשמש כסמן לסינוביטיס פעילה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (מתוך כנס ה-ACR)

27/11/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי המטעם ה-American College of Rheumatology עולה קשר בין Calprotectin בפלזמה בין מדדי סינוביטיס באולטרה-סאונד בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) תחת טיפול במעכבי IL-6 ומעכבי Janus Kinase.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שלטיפול במעכבי IL-6 עשויה להיות השפעה דרמטית על רמות C-Reactive Protein בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, רמות CRP בדם אינן בקורלציה על פעילות דלקתית. הם מוסיפים כי ישנה קורלציה הדוקה בין Calprotectin ובין פעילות דלקתית ועל-כן Calprotectin עשוי לשקף בצורה מדויקת את מצב המחלה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית תחת טיפול במעכבי IL-6 ומעכבי JAK.

 

מחקר החתך כלל 78 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית, 52 מהם טופלו במעכבי IL-6 ו-26 טופלו במעכבי JAK. החוקרים השוו את רמות Calprotectin בפלזמה עם משתנים קליניים והדמייתיים בין המדגמים, כאשר בדיקות אולטרה-סאונד הושלמו ב-42 חולים שקיבלו טיפול במעכבי IL-6 וב-21 חולים שטופלו במעכבי JAK.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים הדמוגרפיים, סרולוגיים, מדדי פעילות מחלה, מוגבלות וטיפול. בדיקת אולטרה-סאונד של היד שימשה להערכת היפרטרופיה סינוביאלית, מדד אות דופלר ומדד פעילות סונוגרפית.

 

חציון ריכוז Calprotectin בפלזמה עמד על 0.65 גרם/מ"ל בחולים שטופלו במעכבי JAK ועל 0.36 גרם/מ"ל באלו שטופלו במעכבי IL-6. מהנתונים עולה כי אין הבדל משמעותי בין הקבוצות במדדי אולטרה-סאונד או ספירת מפרקים רגישים, ספירת מפרקים נפוחים, מוגבלות, מדד CDAI (Clinical Disease Activity Index), או SDAI (Simple Disease Activity Index). עם זאת, מדד DAS28 (Disease Activity Score in 28 joints) היה גבוה יותר בחולים שטופלו במעכבי JAK, בהשוואה למטופלים במעכבי IL-6 (3.78 לעומת 2.26, בהתאמה).

 

בחולים שטופלו במעכבי JAK תועדה קורלציה גבוהה בין ריכוז Calprotectin בפלזמה ובין רמות Ultrasensitive CRP ובשתי הקבוצות, תוארה קורלציה משמעותית בין Calprotectin בפלזמה ובין כל המדדים הסטנוגרפיים.

 

סיווג לפי פעילות סונוגרפית במפרק אחד או יותר הדגימה רמות Calprotectin גבוהות יותר בחולים עם סינוביטיס באולטרה-סאונד, בהשוואה לאלו ללא סינוביטיס (חציון של 0.70 גרם/מ"ל לעומת 0.29 גרם/מ"ל).

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין רמות Calprotectin ובין מדדים סונוגרפיים של סינוביטיס בשתי הקבוצות ובפרט בחולים תחת טיפול במעכבי JAK.

 

מתוך כנס ה-ACR

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני