חדשות

היעילות והבטיחות של Lurasidone בטיפול במתבגרים עם סכיזופרניה (Schizophr Res)

18/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Schizophrenia Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי  Lurasidoneמהווה אפשרות בטוחה ויעילה לטיפול במתבגרים עם סכיזופרניה, הן באלו שקיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי קודם והן באלו שלא נחשפו בעבר לתרופות אנטי-פסיכוטיות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים ארוכי-טווח רבים אודות הבטיחות והיעילות של טיפול במתבגרים עם סכיזופרניה אשר לא קיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי קודם. מטרת ניתוח פוסט-הוק זה הייתה לבחון את הבטיחות והיעילות בטווח הארוך של Lurasidone במתבגרים עם סכיזופרניה, אשר לא קיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי קודם, בהשוואה למתבגרים שקיבלו טיפול קודם בתכשירים אנטי-פסיכוטיים.

 

מדגם המחקר כלל מתבגרים בגילאי 13-17 שנים אשר השלימו שישה שבועות שלב כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו עם Lurasidone ולקחו חלק בשלב טיפול בתווית-פתוחה ב- Lurasidone למשך שנתיים.

 

מדגם המחקר כלל 50 מתבגרים שלא קיבלו טיפול קודם בתכשירים אנטי-פסיכוטיים ו-221 חולים עם היסטוריה של טיפול אנטי-פסיכוטי קודם. מבין אלו, 40% ו-43% מהמתבגרים, בהתאמה, הפסיקו את הטיפול התרופתי בשלב מוקדם.

 

שלושת האירועים החריגים הנפוצים ביותר בקרב מתבגרים ללא חשיפה קודמת לתרופות אנטי-פסיכוטיות ואלו עם טיפול אנטי-פסיכוטי קודם כללו כאבי ראש (26% ו-23.5%, בהתאמה), סחרחורות (16% ו-4.1%, בהתאמה) ובחילות (16% ו-11.8%, בהתאמה).

 

בתום המחקר, העליה הממוצעת במשקל הגוף הייתה דומה עליה הצפויה במשקל על-פי עקומות הגדילה, הן בקרב אלו ללא חשיפה קודמת לטיפול אנטי-פסיכוטי (4.5 ק"ג לעומת 5.7 ק"ג, בהתאמה) והן באלו עם טיפול אנטי-פסיכוטי קודם (4.6 ק"ג לעומת 6.6 ק"ג, בהתאמה).

 

שינויים מינימאליים תוארו בכל קבוצה במדדים המטבוליים וברמות פרולקטין.

 

השיפור הממוצע במדד PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale) לאחר 104 שבועות היה גדול יותר באופן עקבי במתבגרים שלא קיבלו בעבר טיפול אנטי-פסיכוטי, בהשוואה לאלו עם היסטוריה של טיפול אנטי-פסיכוטי קודם (19.2- לעומת 15.9-, בהתאמה).

 

ממצאי המחקר מעידים כי Lurasidone הינה אפשרות טיפול בטוחה ויעילה בצעירים עם סכיזופרניה שלא קיבלו טיפול אנטי-פסיכוטי קודם.

 

Schizophr Res. 2022 Jan 12;240:205-213

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני