חדשות

מתן חסמי ACE או ARBs למטופלים עם CKD מתקדם קשור לדחיית דיאליזה ותמותה (JAMA Internal Medicine )

17/12/2013

מאת מערכת אי-מד

השימוש בחסמי ACE או ARBs במטופלים עם מחלת כליות כרונית מתקדמת (CKD) ויתר לחץ דם עשוי לדחות את ההגעה לשלב הסופני של דיאליזה וכן תמותה, כך עולה ממחקר חדש המתפרסם ב-JAMA Internal Medicine .

החוקרים מדווחים כי לאחר התאמות לגורמי סיכון, שימוש בחסמי ACE או ARBs היה קשור לסיכון יחסי מובהק נמוך יותר של 6% להגעה לדיאליזה או לתמותה.

השימוש נמצא קשור גם לעלייה בסיכון להיפרקלמיה הקשורה לאישפוזים (9.2% לעומת 6.7% , p<0.001), אך לא עם תמותה לפני דיאליזה הנגרמת מהיפרקלמיה .

הדגש ממחקר זה הוא שההצלחה של חסמי ACE ו-ARBs בדחיית דיאליזה ותמותה שהייתה ידועה עבור מטופלים בשלבים ראשוניים של CKD נמצאה במחקר זה גם במטופלים עם CKD מתקדם.

במחקר זה השתתפו כ-28,500 מטופלים עם מחלת כליות מתקדמת, אשר היו עדיין לפני דיאליזה, ואשר קיבלו אריתרופואטין בין 2000 ל-2009. כל המטופלים היו עם רמות קריאטינין  מ"ג /ד"ל ורמות ההמאטוקריט מתחת ל-28% .  כ-50% מהמשתתפים השתמשו בחסמי ACE או ARBs או שניהם, לאחר שקיבלו לראשונה מרשם לאריתרופואטין.

במהלך תקופה חציונית של 7 חודשים, כ-71% מהמטופלים נזקקו לעבור לדיאליזה ארוכת טווח, ו-20% נפטרו לפני הגעה למחלת כליות סופנית (ESRD).

השימוש בחסמי ACE או ARBs נמצא כאמור קשור לסיכון מופחת להגעה לדיאליזה או תמותה.  החוקרים מעריכים שהטיפול עשוי למנוע מכ-5.5% מהחולים עם CKD מתקדם הגעה לדיאליזה.

החוקרים ממליצים להעניק טיפול בתרופות אלו לחולים ללא היסטוריה של היפרקלמיה או אפיזודות קודמות של כשל כלייתי ואשר יש להם היענות טובה לביצוע בדיקות מעבדה שגרתיות.


 Hsu T-W, et al "Renoprotective effect of renin-angiotensin-aldosterone system blockade in patients with predialysis advanced chronic kidney disease, hypertension, and anemia" JAMA Intern Med 2013; DOI: 10.1001/jamainternmed.2013.12700. 

הערת המערכת: יש לציין שמחקר שפורסם לאחרונה ב-NEJM שלל מכל וכל מתן משולב של חסמי ACE ביחד עם ARBs במטופלים עם נפרופתיה סוכרתית, לאור אי השגת שיפור בתפקוד כלייתי וסיכון גבוה להיפרקלמיה.  לדיווח

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני