חדשות

טיפול ב-Ibrutinib מלווה בסיכון מוגבר ליתר לחץ דם ורעילות לבבית (Blood)

10/10/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Blood מדווחים חוקרים על נתונים חדשים, מהם עולה כי טיפול ב- Ibrutinib (אימברוביקה) מלווה בעליה משמעותית בהיארעות וחומרת יתר לחץ דם וכן כי התפתחות יתר לחץ דם במטופלים אלו עשויה להצביע על סיכון מוגבר לרעילות לבבית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Ibrutinib הינו טיפול יעיל מאוד לממאירויות מתאי B, אך הטיפול גם לווה ברעילות לבבית משמעותית, כולל דיווחים על יתר לחץ דם משמעותי. עם זאת, מאחר ולא היו נתונים רבים בנושא, החוקרים ביקשו לבחון את הנושא.

 

מדגם המחקר כלל 562 חולים שטופלו ב- Ibrutinib כנגד ממאירויות המטולוגיות בתקופה שבין 2009-2016. החוקרים בחנו את היארעות הופעה חדשה או החמרת יתר לחץ דם (לחץ דם סיסטולי של 130 מ"מ כספית ומעלה). הם בחנו את שיעורי הופעת יתר לחץ דם אל מול השיעורים הצפויים על-פי נתוני מחקר פרמינגהם. הם גם בחנו את הקשר בין יתר לחץ דם משנית לטיפול ב- Ibrutinib ובין התפתחות סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, כולל הפרעות קצב, אוטם לבבי, אירוע מוחי, אי-ספיקת לב ותמותה קרדיווסקולארית.

 

מהנתונים עולה כי 78.3% מהמטופלים ב- Ibrutinib פיתחו יתר לחץ דם חדש או החמרת יתר לחץ דם (עליה ממוצעת בלחץ דם סיסטולי של 5.2 מ"מ כספית) לאורך חציון מעקב של 30 חודשים. הופעה חדשה של יתר לחץ דם תועדה ב-71.6% מהמטופלים ב- Ibrutinib (467 חולים במדגם זה, בהשוואה ל-39 מקרים צפויים לכל 1,000 שנות-אדם על-פי מחקר פרמינגהם), עם מרווח זמן עד להיארעות מצטברת של 50% שעמד על 4.2 חודשים. בקרב אלו ללא היסטוריה של יתר לחץ דם, 17.7% פיתחו יתר לחץ דם בדרגה גבוהה (לחץ דם של 160/100 מ"מ כספית ומעלה).

 

מניתוח סטטיסטי שכלל מנבאים ידועים של סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים עלה כי הופעה חדשה או החמרת יתר לחץ דם לוותה בעליה בסיכון לסיבוכים אלו (יחס סיכון של 2.17). לא תועדה משפחת תרופות מסוימת כנגד יתר לחץ דם אשר נקשרה עם מניעת או בקרת יתר לחץ דם על-רקע טיפול ב- Ibrutinib. עם זאת, התחלת טיפול ליתר לחץ דם לוותה בסיכון מופחת לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים (יחס סיכון של 0.40, רווח בר-סמך 95% של 0.24-0.66).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ב- Ibrutinib מלווה בסיכון מוגבר להופעת והחמרת יתר לחץ דם ובעקבות זאת, כרוך בעליה בסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית מג'ורית.

 

Blood 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני