חדשות

האם טיפול משתנים עדיף על מעכבי ACE בחולים עם אבחנה חדשה של יתר לחץ דם? (Lancet)

02/11/2019

 

תרופות ממשפחת מעכבי ACE (Angiotensin-Converting Enzyme) מהוות את קו הטיפול הראשון הנפוץ ביותר במקרים של אבחנה חדשה של יתר לחץ דם, אך מנתוני עולם-אמיתי חדשים שפורסמו בכתב העת Lancet עולה כי אינם יעילים כמו טיפול במשתנים ממשפחת תיאזידים וכרוכים בשיעור גבוה יותר של אירועים חריגים.

 

מחקר LEGENED-HTN כלל נתוני רשומות רפואיות אודות קרוב ל-4.9 מיליון חולים, אשר החלו טיפול מונותרפי בתרופות ליתר לחץ דם בין יולי 1996 ועד מרץ 2018 והיו במעקב לאורך חציון של שנתיים. החוקרים בחנו את 55 תוצאים: שלושה תוצאים עיקריים (אוטם לבבי, אשפוז עקב אי-ספיקת לב ואירוע מוחי); שישה תוצאים קרדיווסקולאריים משניים (אירוע קרדיווסקולארי, אירוע מוחי איסכמי או המורגי, אי-ספיקת לב, מוות לבבי פתאומי ואנגינה לא-יציבה); ו-46 תוצאי בטיחות.

 

משפחות התרופות הנפוצות ביותר ששימשו כקו-טיפול ראשון כללו  מעכבי ACE (48%), לאחריהן תיאזידים (17%), חסמי תעלות סידן מסוג דיהידרופירידינים (16%), ARB (15%) וחסמי תעלות סידן שאינן מסוג דיהידרופירידינים (3%). התרופות הנפוצות ביותר בכל משפחה כללו Lisinopril (80%), Hydrochlorothiazide (94%), Amlodipine (85%), Losartan (45%) ו-Diltiazem (62%).

 

התוצאות הצביעו על יעילות דומה בסך הכול בין משפחות התרופות, ממצאים המאשרים את ההנחיות הנוכחיות אודות קו טיפול ראשון ליתר לחץ דם.

 

עם זאת, תיאזידים הדגימו יעילות ראשונית גבוהה יותר ממעכבי ACE בכל שלושת התוצאים העיקריים, עם שיעור אירועים תחת טיפול ראשוני שהיה נמוך בכ-15% בסך הכול.

 

יחס הסיכון המתוקן (רווח בר-סמך 95%) לאוטם שריר הלב עמד על 0.84 (0.75-0.95), עם יחס סיכון מתוקן לאשפוז עקב אי-ספיקת לב של 0.83 (0.74-0.95) ושל 0.83 (0.74-0.95) לאירוע מוחי.

 

פרופיל הבטיחות גם נטה לטובת תיאזידים על-פני מעכבי ACE. טיפול במעכבי ACE לווה בסיכון גבוה יותר לתמותה מכל-סיבה, תמותה קרדיווסקולארית, אנגיואדמה, התקף איסכמי חולף, דמנציה, הפרעות כלייתיות, תרומבוציטופניה, תופעות לוואי במערכת העיכול ושיעול, בהשוואה לתיאזידים.

 

הטיפול בתיאזידים לווה בסיכון גבוה יותר להיפוקלמיה והיפונתרמיה, בהשוואה למשפחות תרופות אחרות.

 

על-בסיס ממצאי המחקר, החוקרים טוענים כי במקרים של יתר לחץ דם, התחלת טיפול בתיאזידים במקום מעכבי ACE עשויה למנוע חלק גדול מהאירועים הקרדיווסקולאריים ודרושים מחקרים נוספים בנושא. מהחישובים שלהם עולה כי ניתן היה למנוע כ-3,100 אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים בחולים שהחלו טיפול במעכבי ACE, במידה והיו מתחילים טיפול בתיאזידים.  

 

Lancet. Published online October 24, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני