חדשות

טיפול בתרופות כנגד יתר לחץ דם מלווה בסיכון מופחת לסרטן מעי גס ורקטום (Hypertension)

08/07/2020

 

טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי ACE ו-ARB לאיזון לחץ דם מלווה בסיכון מופחת לסרטן מעי גס ורקטום, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Hypertension.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנה מחלוקת באשר לשאלה אם טיפול במעכבי ACE או ARB עשויים להשפיע על הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום. כעת הם ביקשו לקבוע את הקשר בין שימוש בתרופות אלו ובין הסיכון לממאירות לאחר בדיקת קולונוסקופיה שלילית.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל משתתפים בגילאי 40 שנים ומעלה שהשלימו קולונוסקופיה בין 2005-2013. החוקרים לא כללו במחקר חולים עם היסטוריה של סרטן מעי גס ורקטום שאובחן בתוך פחות משישה חודשים לאחר הקולונוסקופיה, אלו עם היסטוריה של סרטן מעי גס ורקטום בעבר, חולים עם מחלת מעי דלקתית או כאלו לאחר כריתת מעי גס.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה אבחנת סרטן מעי גס ורקטום בין 6 חודשים ועד 36 חודשים לאחר בדיקת קולונוסקופיה. החוקרים סיווגו את מיקום הגידול כפרוקסימאלי לכפף הטחול או דיסטאלי. החוקרים חישבו את יחס הסיכון המתוקן לסרטן מעי גס ורקטום עם שימוש במעכבי ACE או ARB במשך לפחות 180 ימים במהלך 5 השנים שקדמו לקולונוסקופיה.

 

מבין 17,897 משתתפים מתאימים, 30,856 (16.4%) נטלו טיפול במעכבי ACE או ARB. מבין אלו, 854 משתתפים (0.45%) פיתחו סרטן מעי גס ורקטום בתקופה שבין 6 ועד 36 חודשים לאחר בדיקת הקולונוסקופיה. מרבית הגידולים היו ממוקמים דיסטאלית לכפף הטחול (82.8%).

 

הטיפול במעכבי ACE או ARB לווה בסיכון מופחת לסרטן מעי גס ורקטום שהתפתח פחות משלוש שנים לאחר הקולונוסקופיה (יחס סיכון מתוקן של 0.78, רווח בר-סמך 95 של 0.64-0.96), אך לא עם סרטן מעי גס ורקטום שהתפתח מעל 3 שנים לאחר הבדיקה. כל שנה נוספת של טיפול בתרופות אלו לוותה בירידה של 5% בסיכון המתוקן לממאירות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול במעכבי ACE או ARB מלווה בירידה תלוית-מינון בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום.

 

Hypertension. Published online July 6, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני