חדשות

תוצאות טיפול מוקדם ב-Apixaban לאחר אירוע מוחי בחולים עם פרפור פרוזדורים (Stroke)

18/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Stroke מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולות עדויות התומכות בבטיחות מתן טיפול מוקדם בנוגדי-קרישה לאחר אירוע איסכמי חולף (Transient Ischemic Attack) או אירוע מוחי איסכמי קטן או בינוני משנית לפרפור פרוזדורים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את תוצאות מתן מוקדם של Apixaban (אליקוויס) בחולים עם פרפור פרוזדורים עם אירוע מוחי או TIA, אל מול טיפול בקומדין בנקודת זמן מאוחרת יותר.

 

מחקר AREST (Apixaban for Early Prevention of Recurrent Embolic Stroke and Hemorrhagic Transformation) היה מחקר בתווית-פתוחה, אקראי ומבוקר, להשוואת הבטיחות של מתן מוקדם של Apixaban בתוך שלושה ימים מ-TIA, לאחר 3-5 ימים מהופעת אירוע מוחי קטן (קטן מ-1.5 ס"מ), ולאחר 7-9 ימים מאירוע מוחי איסכמי בגודל בינוני (1.5 ס"מ ומעלה, למעט אירוע מוחי המערב את כל הקורטקס), אל מול טיפול בקומדין.  

 

למרות שהמחקר הסתיים בשלב מוקדם לאחר פרסום הנחיות עדכניות אשר המליצו על טיפול בנוגדי-קרישה פומיים ישירים על-פני קומדין בחולים עם פרפור פרוזדורים, ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ב-Apixaban לווה בשיעורים נמוכים יותר מספרית, אם כי דומים סטטיסטית, של הישנות אירוע מוחי איסכמי/TIA (14.6% לעומת 19.2%, p=0.78), תמותה (4.9% לעומת 8.5%, p=0.68), אירועים מוחיים פטאליים (2.4% לעומת 8.5%, p=0.37), דימום תסמיני (0% לעומת 2.1%) והתוצא העיקרי המשולב של אירוע מוחי פטאלי, הישנות אירוע מוחי איסכמי או TIA (17.1% לעומת 25.5%, P=0.44).

 

בקבוצת הטיפול בקומדין תועד מקרה אחד של דימום תוך-מוחי תסמיני, כאשר בקרב מטופלים ב-Apixaban לא תועדו מקרים דומים. בכל זרוע של המחקר תועדו חמישה מקרים של התמרה המורגית אסימפטומטית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בבטיחות מתן מוקדם של נוגדי-קרישה בחולים עם אירוע מוחי איסכמי על-רקע פרפור פרוזדורים, אך דרושים מחקרים להערכת היעילות של גישת טיפול זו.

 

Stroke. 2021;52(4):1164-1171.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני