חדשות

מבוגרים רבים נוטלים תרופות המובילות לעליה בלחץ הדם (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACC)

08/05/2021

 

מנתונים מסקר NHANES (National Health and Nutritional Examination Survey) שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Cardiology עולה כי קרוב לאחד מכל חמישה מבוגרים עם יתר לחץ דם בארצות הברית נוטלים תרופת מרשם הידועה ככזו המעלה את לחץ הדם.

 

החוקרים התבססו על נתונים אודות 27,599 מבוגרים בארצות הברית אשר נכללו בסקרי NHANES לשנים 2009-2018 והתמקדו ב-44%  המשתתפים עם מדידת לחץ דם ממוצעת של לפחות 130/80 מ"מ כספית או אשר דיווחו כי אי-פעם נמסר להם מרופא כי הם סובלים מיתר לחץ דם.

 

הערכת NHANES כללו מידע אודות תרופות מרשם שנטל כל משתתף. החוקרים מדווחים כי 24% מהנשים ו-14% מהגברים נטלו לפחות תרופת מרשם אחת המלווה בעליה בלחץ הדם, כאשר 4% מהחולים עם יתר לחץ דם נטלו לפחות שתי תרופות העשויות להביא לעליה בלחץ הדם.

 

החוקרים זיהו תרופות מרשם המעלות את לחץ הדם על-סמך רשימה שנכללה בהנחיות בשנת 2017 לטיפול בלחץ דם גבוה מטעם ה-American College of Cardiology וה-American Heart Association. רשימה זו כוללת נוגדי-דיכאון המעלים את לחץ הדם, בהם מעכבי MAO, תכשירים ממשפחת SNRI (Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitor) ונוגדי-דיכאון טריציקליים.

 

מהנתונים עולה כי כמחצית מהמשיבים דיווחו על אבחנה של יתר לחץ דם, כאשר בתת-קבוצה זו, 18.5% דיווחו על נטילת תרופה המעלה את לחץ הדם. התרופות הנפוצות בשימוש המלוות בעליית לחץ דם כללו נוגדי-דיכאון (8.7% מהמשיבים), נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (6.5% מהמשיבים), סטרואידים (1.9% מהמשיבים) ואסטרוגן (1.7% מהמשיבים).

 

החוקרים משערים כי השימוש בתרופות מרשם המעלות את הלחץ הדם עשוי להיות המכשול המוביל לכך שחולים רבים עם יתר לחץ דם אינו מאוזנים היטב.  הם קוראים לרופאים לבחון את תרופות המרשם ואת התרופות הניתנות ללא מרשם רופא לחולים עם יתר לחץ דם ולשקול הפסקת התרופות המעלות את לחץ הדם או להחליף את הטיפול לתכשירים חליפיים שאינם משפיעים על לחץ הדם.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Cardiology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני