חדשות

חשיבות הקפדה על דיאטה בריאה מן הצומח בחולי המודיאליזה (Nephrol Dial Transplant.)

01/06/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Nephrology Dialysis Transplantation מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים תחת טיפולי המודיאליזה, הקפדה על דיאטה בריאה מן הצומח אינה מלווה בסיכון מוגבר להיפרקלמיה או הבדלים בצריכת האנרגיה, למרות שהסיכוי להשגת יעדי צריכת חלבון נמוך יותר, נראה כי הרגלי תזונה אלו מלווים במצב תזונתי טוב יותר לאורך הזמן.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין הקפדה על דיאטה בריאה מן הצומח ובין רמות אשלגן בדם, סמני מצב תזונתי והשגת יעדי צריכת חלבון/אנרגיה בקרב חולים תחת טיפולי המודיאליזה.

 

המחקר כלל חולים תחת טיפולי המודיאליזה עם הערכות תזונתיות חוזרות כל שלושה חודשים. המשתתפים השלימו ייעוץ תזונתי אישי בהתאם להנחיות הנוכחיות. מדד MIS (Malnutrition Inflammation Score) ורמות אשלגן בדם נמדדו בכל ביקור. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין מדד גבוה של דיאטה בריאה מן הצומח ובין סמני מצב תזונתי, רמות אשלגן בדם והשגת יעדי צריכת אנרגיה/חלבון.

 

מדגם המחקר כלל 150 חולים בגיל ממוצע של 42 שנים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי אין קשר בין מדד גבוה של דיאטה בריאה מן הצומח ובין רמות אשלגן בדם או סיכון מוגבר להיפרקלמיה. בחולים עם מדד גבוה של דיאטה בריאה מן הצומח לא תועדו הבדלים בצריכת האנרגיה, אך נרשם סיכון מוגבר לצריכת חלבונים נמוכה (יחס סיכויים לצריכה של פחות מ-1.1 גרם חלבון/ק"ג/יום של 1.11, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.19). מדד גבוה של דיאטה בריאה מן הצומח לווה במדד MIS נמוך יותר, עדות למצב תזונתי טוב יותר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים תחת טיפולי המודיאליזה, הקפדה על דיאטה בריאה מן הצומח אינה מלווה בסיכון מוגבר להיפרקלמיה או הבדלים בצריכת האנרגיה, וכי למרות שהסיכוי להשגת יעדי צריכת חלבון נמוך יותר, נראה כי הרגלי תזונה אלו מלווים במצב תזונתי טוב יותר לאורך הזמן.

 

Nephrol Dial Transplant. 2021;36(4):681-688

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני