חדשות

שכיחות גבוהה של איזון תת-אופטימאלי של פרופיל השומנים בחולים עם מחלת עורקים היקפית (J Am Coll Cardiol)

18/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב עת Journal of the American College of Cardiology עולה כי בחולים רבים עם מחלת עורקים היקפית פרופיל השומנים אינו מאוזן היטב, למרות הסיכון המוגבר של החולים לאירועים קרדיווסקולאריים.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 250,103 חולים עם מחלת עורקים היקפית ממאגר MarketScan לשנים 2014-2018. המשתתפים חולקו לשלוש זרועות טיפול: טיפול בעצימות גבוהה להפחתת רמות השומנים בדם עם סטטין בעצימות גבוהה, סטטין עם Ezetimibe, או מעכב PCSK9; טיפול בעצימות נמוכה, שכלל כל משטר טיפול אחר להפחתת שומנים; או קבוצה שלא קיבלה כלל טיפול לאיזון פרופיל השומנים.

 

נתונים אודות רמות LDL היו זמינות עבור 18,747 מהחולים. בתחילת המחקר, 25.1% מהחולים היו תחת משטר טיפול בעצימות גבוהה להפחתת רמות השומנים בדם, חציון ערכי LDL עמד על 91 מ"ג/ד"ל ורק ב-24.5% תועדו ערכי LDL מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל.

 

ההנחיות האמריקאיות והאירופאיות ממליצות על טיפול לאיזון פרופיל השומנים בחולים עם מחלת עורקים היקפית להשגת יעד LDL של מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל בארצות הברית ויעד LDL של מתחת ל-55 מ"ג/ד"ל עם ירידה של מעל 50% מערך הבסיס באירופה.

 

למרות זאת, מהמחקר עולה כי רק 20.5% מהחולים עם מחלת עורקים היקפית היו תחת טיפול בעצימות גבוהה לאיזון פרופיל השומנים בדם, 39.5% נטלו טיפול בעצימות נמוכה לאיזון פרופיל השומנים ו-40% לא קיבלו כל טיפול להפחתת רמות השומנים בדם.

 

לאורך חציון מעקב של 15 חודשים, השימוש בטיפול בעצימות גבוהה עלה בכלל הקבוצה בשיעור של 1.5% עד 22.5%, השימוש בטיפול בעצימות נמוכה ירד ב-2.9% עד 26.6%, אך 1.5% לא נטלו כל טיפול להפחתת שומנים בדם ועמד על 41.5%.

 

בתת-קבוצה של חולים עם נתונים זמינים אודות רמות LDL, חציון ערכי LDL בקבוצת הטיפול בעצימות גבוהה עמד על 81 מ"ג/ד"ל. יתרה מזאת, ב-64% מהחולים בקבוצה זו תועדו ערכי LDL מעל 70 מ"ג/ד"ל, שהינו סף חשוב לטיפול בחולים בסיכון גבוה לטרשת עורקים.

 

היקף הטיפול בעצימות גבוהה להפחתת רמות השומנים בדם היה גדול יותר לאחר אירוע קרדיווסקולארי מג'ורי (55%) או סיבוך מג'ורי של הגפה (41%), בהשוואה לשיעורים שתועדו באלו ללא היסטוריה של אירועים איסכמיים (26.1%).

 

לאחר סיבוך קרדיווסקולארי מג'ורי או סיבוך מג'ורי בגפה, רמות LDL היו מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל ב-41.5% ו-36.1% מהחולים, בהתאמה, בהשוואה לשיעור של 27.1% בקרב חולים ללא אירועים אלו.

 

גורמים שנקשרו עם ערכי LDL מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל במהלך המעקב כללו עישון, יתר לחץ דם, סוכרת, רה-וסקולריזציה קודמת של הגפה התחתונה ואוטם לבבי קודם, אך לא איסכמיה אקוטית או קריטית של הגפה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם מחלת עורקים היקפית, היקף השימוש בטיפול להפחתת רמות השומנים בדם הוא תת-אופטימאלי, כאשר בחולים רבים רמות LDL נותרות מוגברות. טיפול פחות אגרסיבי לאיזון פרופיל השומנים בדם תואר בחולים עם מחלת עורקים היקפית לעומת מחלות לב וכלי דם.

 

J Am Coll Cardiol. 2021;77:3016-27

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני