חדשות

שכיחות גבוהה של ליקויים קוגניטיביים בחולי סוכרת צעירים (מתוך כנס ה-ADA)

03/07/2020

 

בבני נוער ומבוגרים צעירים עם סוכרת קיימת שכיחות גבוהה של חסרים קוגניטיביים, המשתנים בהתאם לסוג הסוכרת ועשויים להשפיע לרעה על ההבנה הרפואית והיכולת לטפל בעצמם, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Diabetes Association.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,380 חולים עם סוכרת מסוג 1 (1,095 חולים) ומסוג 2 (285 חולים) שלקחו חלק במחקר SEARCH for Diabetes in Youth. כל המשתתפים השלימו הערכה קוגניטיבית כחלק מביקור המחקר. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 22 שנים, משך הסוכרת הממוצע עמד על 11 שנים.

 

מהממצאים עולה כי אבחנה של סוכרת לפני גיל 20 שנים תרמה לירידה בתפקוד קוגניטיבי נוזלי, הכולל כישורים המעודדים התנהגות מכוונת-יעד. התפקוד הקוגניטיבי הנוזלי היה נמוך יותר משמעותית בחולים עם סוכרת מסוג 2, בהשוואה לאלו עם סוכרת מסוג 1, כאשר בהשוואה לממוצע ארצי של 100 נקודות, בחולים עם סוכרת מסוג 2 נרשם ציון של 84.7 נקודות, או סטיית תקן מלאה מתחת לממוצע. בחולים עם סוכרת מסוג 1 נרשם ציון של 95.5 נקודות.

 

בקרב משתתפים עם סוכרת מסוג 2 תועדו ציונים נמוכים יותר משמעותית גם במרכיבים הפרטניים של התפקוד הקוגניטיבי הנוזלי, כולל מהירות עיבוד, בקרת עכבות וקשב, זיכרון עבודה וזיכרון אפיזודי. במבט ראשון, מהנתונים עלה כי להופעה בגיל צעיר של סוכרת מסוג 2 הייתה השפעה ספציפית על תפקוד קוגניטיבי נוזלי.

 

מניתוח נוסף עלה כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 תועדו תוצאות גרועות יותר משמעותית במדדים להערכת תפקוד קוגניטיבי גבישי תחום הכולל כישורים דוגמת אוצר מילים ושפה. מכאן עולה כי היכולת הקוגניטיבית הנוזלית הירודה בצעירים עם סוכרת עשויה למעשה לנבוע מהתפתחות לקויה של הקוגניציה הגבישית. מבחן אוצר מילים הדגים הבדל משמעותי בין חולים עם סוכרת מסוג 2 ואלו עם סוכרת מסוג 1 (ציון ממוצע של 91.5 נקודות לעומת 103.6 נקודות, בהתאמה, p<0.001).

 

בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים עם הופעה מוקדמת של סוכרת מסוג 2, באופן ספציפי, ההתערבויות צריכות להתמקד בפיתוח כישורי תפקוד קוגניטיבי נוזלי וגבישי.  

 

מתוך כנס ה-ADA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני