חדשות

האם יש מקום למתן Atezolizumab כקו טיפול ראשון בחולים עם NSCLC? (מתוך N Engl J Med)

02/10/2020

 

טיפול ב- Atezolizumab(טיסנטריק) הוביל להישרדות כוללת ארוכה יותר משמעותית, בהשוואה לטיפול כימותרפי מבוסס פלטינום בחולים עם NSCLC (Non Small Cell Lung Cancer) עם ביטוי רב של PD-L1, ללא תלות בסוג ההיסטולוגי, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים אודות היעילות והבטיחות של Atezolizumab בהשוואה לטיפול כימותרפי מבוסס-פלטינום כקו-טיפול ראשון כנגד NSCLC גרורתי עם ביטוי PD-L1. הם השלימו מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, שכלל חולים  שלא קיבלו טיפול כימותרפי קודם והגידולים הדגימו ביטוי PD-L1 של 1% ומעלה.

 

המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב- Atezolizumab או כימותרפיה והחוקרים בחנו את ההישרדות הכוללת של החולים בהתאם לביטוי PD-L1.

 

מדגם המחקר כלל 572 משתתפים. בתת-קבוצה של חולים עם גידולים ללא מוטאציות EGFR ו-ALK תועד הביטוי הגבוה ביותר של PD-L1 (205 חולים) וחציון משך ההישרדות הכוללת היה ארוך ב-7.1 חודשים בקרב מטופלים ב- Atezolizumab, בהשוואה לאלו בקבוצת הטיפול הכימותרפי (20.2 חודשים לעומת 13.1 חודשים, בהתאמה; יחס סיכון של תמותה של 0.59; p=0.01).

 

בקרב כלל החולים שהיו זמינים להערכת בטיחות הטיפול, אירועים חריגים תועדו ב-90.2% מהמטופלים ב- Atezolizumab וב-94.7% מאלו בקבוצת הטיפול הכימותרפי. אירועים חריגים בדרגה 3 או 4 תועדו ב-30.1% ו-52.5% מהחולים, בהתאמה.

 

שיעורי ההישרדות הכוללים ושיעורי הישרדות ללא-התקדמות נטו לטובת Atezolizumab בתתי קבוצות עם נטל מוטאציות גידול גבוה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול ב- Atezolizumab הוביל להארכה משמעותית של ההישרדות הכוללת, בהשוואה לטיפול כימותרפי על-בסיס פלטינום, בחולים עם NSCLC וביטוי רב של PD-L1, ללא תלות בסוג ההיסטולוגי של הגידול.

 

N Engl J Med 2020; 383:1328-1339

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני