חדשות

התועלת של משלב מעכבי בקרה חיסונית כנגד גידולים נדירים (מתוך כנס ה-SITC)

17/11/2020

 

ברבע מהחולים עם אנגיוסרקומה תועדה תגובה אובייקטיבית לטיפול במינון נמוך ב-Ipilimumab (יירבוי) עם Nivolumab (אופדיבו), כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Society for Immunotherapy of Cancer.

 

מאז אישור מעכבי בקרה חיסונית לטיפול במלנומה גרורתית, התרופות הובילו לתועלת משמעותית בחולים עם מגוון גידולים. עם זאת, הבטיחות והיעילות של טיפולים אלו כנגד גידולים נדירים עדיין אינה ידועה.

 

גידולים ממאירים מוגדרים כגידולים עם כ-500 מקרים בכל שנה בארצות הברית, כולל תאים אנדותליאליים, אנגיוסרקומה הינה מחלה אגרסיבית עם תמותה גבוהה. תת-קבוצה של ממאירויות מלווה בנטל מוטאציות גבוה. ישנם דיווחי מקרים בידודים המעידים על היעילות של מעכבי בקרה חיסונית, אך אין מחקרים פרוספקטיביים בנושא.

 

מחקר DART (Dual Anti-CTLA-4 and Anti-PD-1 Blockade in Rare Tumors) הינו מחקר פרוספקטיבי, בשלב II, הכולל 50 מדגמי חולים עם ממאירויות נדירות. כל המשתתפים במחקר אובחנו עם אנגיוסרקומה גרורתית או לא-נתיחה. הטיפול כלל מתן Ipilimumab ו-Nivolumab וניתן עד להתקדמות המחלה. התוצא העיקרי היה שיעורי תגובה אובייקטיבית.

 

החוקרים מדווחים כי ב-4 מבין 16 חולים עם אנגיוסרקומה תועדה ירידה של לפחות 50% בנפח הגידול. שלוש מבין ארבע התגובות תועדו בנגעים באזור הפנים או הקרקפת. בחולה נוסף תועדה ירידה של 30% בנפח גרורות לכבד, אשר התקדמו בהמשך לאורך המעקב.

 

למרות שמדובר במחקר קטן מאוד, התוצאות מאוד מעודדות, בעיקר מאחר ומדובר בממאירות כה נדירה. על-בסיס ממצאים אלו בהחלט יש מקום להשלים מחקרים נוספים להערכת משלב Ipilimumab עם Nivolumab כנגד אנגיוסרקומה.

 

אירועים חריגים בכל דרגה תועדה ב-75% מהחולים ואירועים חריגים בדרגה 3/4 תועדו ברבע מהחולים. החוקרים מדווחים כי 68.8% מהחולים פיתחו אירועים חריגים על-רקע אימוני, כולל שני חולים שפיתחו אירועים חריגים על-רקע אימוני בדרגה 3/4 (עליה באנזימי כבד ושלשול).

 

מהערכת תוצאות הטיפול בחולים עם סרטן בלוטת תריס עלה כי ב-2 מבין 17 חולים תועדה תגובה חלקית לטיפול, חולה אחד עם ממאירות פפילארית של בלוטת התריס וחולה אחר עם ממאירות אנא פלסטית של בלוטת התריס. בשני חולים אחרים תועדו תגובות שלא אושרו, כאשר בשני המקרים מדובר היה בגידול פפילארי.

 

תופעות הלוואי הנפוצות של הטיפול כללו עייפות (7 חולים), עליה בליפאז (5 חולים), נזק כלייתי חד, שלשול, חולשת שרירים כללית, גרד, בחילה ועליה באנזימי כבד.

 

מתוך כנס ה-SITC

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני