חדשות

האם הרכב המיקרוביום במערכת העיכול עשוי לנבא תגובה ל-Nivolumab בחולים עם סרטן קיבה? (מתוך כנס ה-GICS)

20/01/2021

 

מנתונים מוקדמים שהוצגו במהלך כנס ה-Gastrointestinal Cancers Symposium עולה כי דפוס מסוים של הרכב המיקרוביום במערכת העיכול עשוי לסייע בזיהוי החולים עם סרטן קיבה מתקדם בהם צפויה תועלת לטיפול אימונותרפי ב-Nivolumab (אופדיבו).

 

הטיפול ב-Nivolumab הדגים תועלת הישרדותית עם פרופיל בטיחות סביר בחולים שקיבלו טיפול קודם כנגד סרטן קיבה או סרטן צומת וושט-קיבה. עם זאת, פחות ממחצית מהחולים הגיבו לטיפול, כאשר שיעורי בקרת מחלה עומדים על 40%, ו-60% מהחולים לא מגיבים לטיפול.

 

במחקר DELIVER החוקרים כללו 501 חולים עם אדנוקרצינומה גרורתית או חוזרת של הקיבה או צומת וושט-קיבה, אשר גויסו מ-50 אתרים ביפן. התוצא העיקרי היה הקשר בין המסלול הגנומי במיקרוביום של המעי והיעילות של Nivolumab ואם הייתה מחלה מתקדמת או לא בעת ההערכה הראשונה, כפי שנקבע לפי קריטריוני RECIST.

 

נתונים קליניים וגנומיים היו זמינים עבור 437 חולים (87%). מבין אלו, 180 היוו את מדגם האימון ו-257 את מדגם הולידציה. ההרכב הפילוגני של זני החיידקים הנפוצים היה דומה בשני המדגמים.

 

במדגם האימון, 62.2% מהחולים אובחנו עם מחלה מתקדמת, כמו גם 53.2% במדגם הולידציה. המיקרוביום היה מגוון יותר בקרב חולים ללא מחלה מתקדמת, בהשוואה לאלו עם מחלה מתקדמת.

 

החוקרים הדגימו פלישת חיידקים את מסלול תא האפיתל במיקרוביום של מערכת העיכול ומציעים כי זה עשוי לשמש כסמן אפשרי חדה. מהנתונים עולה קשר בין חדירת חיידקים את תאי האפיתל במסלול KEGG ובין התוצאות הקליניות במדגם האימון ובמדגם הולידציה. עם זאת, מסלולים אלו לא היו קשורים בקשר מובהק סטטיסטית עם מחלה מתקדמת לאחר תקנון להשוואות מרובות.

 

בנוסף, החוקרים זיהו מיקרוביום ספציפי לסרטן קיבה המנבא תגובה לטיפול במעכבי בקרה חיסונית כאשר מניתוח הנתונים עלה כי זני Odoribacter ו-Veillonella נקשרו עם תגובה של הגידול לטיפול ב-Nivolumab בשני המדגמים.

 

החוקרים ממשיכים בניתוח הסמנים ובוחנים את הקשר בין המיקרוביום ובין זמני הישרדות, כמו גם את הקשר עם תוצאים אחרים.

 

מתוך כנס ה-GICS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני