חדשות

השוואת תוצאות משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus כנגד סרטן כליות מתקדם (N Engl J Med)

10/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Lenvatinib (לנווימה) עם Pembrolizumab (קיטרודה) לווה במשך הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת טובים יותר, בהשוואה לטיפול ב-Sunitinib (סוטנט), בחולים עם סרטן כליות מתקדם.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab או Everolimus (אפיניטור) יש פעיות כנגד סרטן כליות מתקדם. יעילות משטרי הטיפול הללו נבחנה אל מול יעילות הטיפול ב-Sunitinib באוכלוסיית חולים זו.

 

במחקר בשלב 3 נכללו חולים עם סרטן כליות מתקדם, אשר לא קיבלו טיפול סיסטמי קודם. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1:1 לטיפול ב-Lenvatinib עם Pembrolizumab, Lenvatinib עם Everolimus, או Sunitinib. התוצא העיקרי של המחקר היה הישרדות ללא-התקדמות.  עוד בחנו החוקרים את ההישרדות הכוללת ואת בטיחות הטיפול.

 

מדגם המחקר כלל 1,069 חולים, מהם 355 חולים קיבלו טיפול במשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, 357 טופלו במשלב Lenvatinib עם Everolimus ו-357 חולים טופלו ב-Sunitinib.

 

משך ההישרדות ללא-התקדמות היה ארוך יותר עם משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, בהשוואה ל-Sunitinib (חציון של 23.9 לעומת 9.3 חודשים; יחס סיכון להתקדמות מחלה או תמותה של 0.39, p<0.001) והיה ארוך יותר עם משלב Lenvatinib עם Everolimus לעומת Sunitinib (חציון של 14.7 לעומת 9.2 חודשים; יחס סיכון של 0.65, p<0.001).

 

ההישרדות הכוללת הייתה ארוכה יותר עם משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab לעומת טיפול ב-Sunitinib (יחס סיכון לתמותה של 0.66, p=0.005), אך לא הייתה ארוכה יותר עם משלב Lenvatinib עם Everolimus לעומת טיפול ב-Sunitinib.

 

אירועים חריגים בדרג 3 ומעלה תועדו במהלך הטיפול ב-82.4% מהחולים שטופלו במשלב Lenvatinib עם Pembrolizumab, 83.1% מאלו שטופלו במשלב Lenvatinib עם Everolimus וב-71.8% מאלו תחת טיפול ב-Sunitinib. אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה שתועדו בלפחות 10% מהחולים בכל קבוצה כללו יתר לחץ דם, שלשול ועליה ברמות ליפאז.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי משלב Lenvatinib עם Pembrolizumab מלווה בהישרדות ללא-התקדמות ארוכה יותר ושיעורי הישרדות כוללים גבוהים יותר.

 

N Engl J Med 2021

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני