חדשות

תוצאות שליליות להוספת אימונותרפיה לקרינה ב- squamous cell carcinoma של ראש וצוואר/ Lancet Oncology

12/04/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

 

הפסקה מוקדמת של מחקר פאזה שלישית שבדק תוספת  avelumab  (תרופה מקבוצת anti-PD-L1 antibody) לכימותרפיה+ קרינה בטיפול ב-  squamous cell carcinoma (SCC) של ראש צוואר, מעלה את השאלה האם תוספת של checkpoint inhibitor לקרינה מזיקה למטופלים הללו?

 

מדובר במחקר שנקרא JAVELIN Head and Neck 100 שכלל 697 חולים עם SCC  שהיא  locally advancedשל אורופרינקס, היפופרינקס, לרינקס וחלל הפה.

המטופלים עברו רנדומיזציה לאחת משתי זרועות: avelumab  מול פלצבו. זהו מחקר פאזה 3 הראשון שבו immune checkpoint inhibitor ניתן עם קרינה וכימותרפיה. תרופות מקבוצת Immune checkpoint inhibitor הוכחו כיעילות במחלה נשנית או גרורתית בשילוב עם כימותרפיה אחרי שהטיפולים הסטנדרטים כשלו. הטיפול בקרינה+ כימותרפיה נחשב ל- standard-of-care בקו הראשון.

 

66% מהמטופלים היו HPV  שליליים, שזאת קבוצה עם פרוגנוזה פחות טובה ממטופלים שהם HPV חיוביים. המטופלים קיבלו avelumab  במינון 10 mg/kg מול פלצבו ביחד עם קרינה (70 Gy שניתנה ב- 35 פרקציות) וציספלטין כל שלושה שבועות. טיפול משמר ניתן ב- avelumab  או פלצבו למשך 12 חודשים.

 

אחרי מעקב חציוני של 15 חודשים, ה- PFS חציונית הייתה not reached בשתי הזרועות והייתה מגמה של הישרדות טובה יותר בקבוצת הפלצבו. לא ניתן להסביר את הממצאים כנגרמים מטוקסיות של ה- avelumab  שכן לא היה הבדל בתופעות הלוואי בין הזרועות. לאור העובדה שתרופות אחרות מקבוצת ה- checkpoint inhibitors  היו יעילות בשילוב עם כימותרפיה, ייתכן שישנה אינטראקציה שלילית בין התרופה לקרינה במינון גבוה.

 

מתקיים מחקר דומה כעת שנקרא  Keynote 412  שהוא מחקר פאזה 3 שבודק את תוספת pembrolizumab  לכימותרפיה+ קרינה בקו ראשון ב- locally advanced SCC . אם גם המחקר הזה יראה הישרדות נמוכה לזרוע המחקר אז לא יהיה שימוש באימונותרפיה+ קרינה לאינדיקציה הזאת.

 

הכתבה פורסמה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני