חדשות

אירועים חריגים משנית לטיפול אימונותרפי עשויים להופיע שנה ויותר לאחר התחלת הטיפול (Annals of Oncology)

15/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי על רופאים להיות ערניים לתופעות לוואי על-רקע חיסוני גם שנה ויותר לאחר התחלת טיפול במעכבי PD-1 (Programmed Death-1).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תופעות לוואי על-רקע חיסוני מופיעים לרוב בתוך 4 חודשים מהתחלת טיפול כנגד PD-1, אך ייתכנו גם תופעות לוואי מאוחרות המופיעות למעלה מ-12 חודשים לאחר התחלת הטיפול. כעת הם ביקשו לתאר את שיעורי ההיארעות, המהלך הקליני והטיפול בתופעות לוואי על-רקע חיסוני המופיעות מאוחר בחולים המקבלים טיפול במעכבי PD-1.

 

המחקר כלל חולים עם תופעות לוואי על-רקע חיסוני אשר הופיעו למעלה מ-12 חודשים לאחר תחילת הטיפול במעכבי PD-1. היארעות אירועים חריגים מאוחרים נבחנה בחולי מלנומה שקיבלו טיפול המבוסס על מעכבי PD-1 ושרדו למעלה משנה.

 

מדגם המחקר כלל 118 חולים שפיתחו 140 אירועים חריגים מאוחרים על-רקע חיסוני (20 חולים לאחר טיפול ראשוני משולב עם מעכב CTLA4); עם שיעורי היארעות משוערים של 5.3%. חציון הופעת אירועים חריגים מאוחרים עמד על 16 חודשים (טווח 12-53 חודשים).

 

מהנתונים עולה כי 87 חולים (74%) היו תחת טיפול במעכבי PD-1 בעת הופעת אירועים חריגים על-רקע חיסוני, 15 חולים (12%) פיתחו אירועים אלו פחות מ-3 חודשים לאחר המנה האחרונה, 16 חולים (14%) פיתחו אירועים אלו למעלה משלושה חודשים לאחר המנה האחרונה של מעכב PD-1.

 

האירועים החריגים המאוחרים על-רקע חיסוני שתועדו בשכיחות הגבוהה ביותר כללו דלקת מעי גס, פריחה ודלקת ריאות; 55 מכלל האירועים החריגים על-רקע חיסוני (39%) היו בדרגה 3 ומעלה. סטרואידים נדרשו לטיפול ב-80 חולים (68%), כאשר תכשיר נוסף לדיכוי חיסוני נדרש ב-27 חולים (23%). עוד תועדו שני מקרי תמותה על-רקע אירועים חריגים: אנצפליטיס שהתפתחה במהלך טיפול במעכב PD-1 ואירועים חריגים על-רקע חיסוני עם מעורבות של מספר איברים, אשר הופיעו 11 חודשים לאחר הפסקת הטיפול במעכב PD-1.

 

אירועים חריגים בשלב מוקדם על-רקע חיסוני (פחות מ-12 חודשים) תועדו ב-69 חולים (58%), עם פגיעה באיברים שונים מאלו שנפגעו בחולים עם אירועים חריגים מאוחרים ב-59 חולים (86%).

 

החוקרים קוראים לקחת בחשבון את האפשרות לאירועים חריגים על-רקע חיסוני המופיעים בשלב מאוחר לאחר התחלת הטיפול התרופתי. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי גם חולים המפסיקים את הטיפול עלולים במקרים נדירים לפתח אירועים חריגים מאוחרים.

 

Annals of Oncology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני