חדשות

הצהרה של איגוד הלב האמריקאי בנוגע לסיכון למחלות לב וכלי דם על-רקע טיפולים הורמונאליים כנגד מחלות ממאירות (Circ Genom Precis Med)

27/04/2021

 

טיפולים הורמונאליים לטיפול בממאירויות שד וערמונית התלויים בהורמונים עשויים להביא לעליה בסיכון לאוטם שריר הלב ואירועים מוחיים וחשוב לעקוב מקרוב אחר החולים במטרה להביא לאבחנה מוקדמת וטיפול מתאים במחלות לב וכלי דם, כך על-פי הצהרה חדשה של איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association).

 

ההצהרה המדעית כוללת נתונים אודות הסיכונים הכרוכים בכל אחד מהסוגים של הטיפולים ההורמונאליים ונועדה לסייע לרופאים לנהל את הסיכון הקרדיווסקולארי במהלך הטיפול כנגד ממאירות.

 

ממאירויות תלויות בהורמונים, דוגמת סרטן ערמונית ושד, הן בין הממאירויות הנפוצות ביותר בארצות הברית וברחבי העולם. לצד השיפור הניכר בהישרדות החולים עם טיפולים הורמונאליים, מחלות לב וכלי דם הפכו לגורם המוביל לתחלואה ותמותה באוכלוסיה זו.

 

המומחים בחנו את העדויות ממחקרים תצפיתיים ומחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת ההשפעה הקרדיווסקולארית של טיפולים הורמונאליים כנגד ממאירות ולהלן עיקרי הדברים:

 

·       בנשים עם סרטן שד, טמוקסיפן הוכח כטיפול המעלה את הסיכון לתרומבואמבוליזם ורידי, אך בעל השפעה מגנה או ניטראלית על הסיכון הקרדיווסקולארי ואירועים קרדיווסקולאריים. מנגד, מעכבי ארומטז מעלים את הסיכון לגורמי סיכון קרדיווסקולאריים ואירועים קרדיווסקולאריים, כולל אוטם לבבי ואירוע מוחי.

·       טיפול ADT (Androgen Deprivation Therapy) כנגד סרטן ערמונית מלווה בעליה בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים, אם כי אנטגוניסטים ל-GnRH מלווים בסיכון מופחת לאירועים קרדיווסקולאריים, בהשוואה לאגוניסטים ל-GnRH. טיפול אנטי-אנדרוגני פומי מלווה בסיכון קרדיווסקולארי מוגבר, בפרט כאשר ניתן לחסימה מלאה של אנדרוגנים כחלק משילוב עם טיפול המכוון ל-GnRH.

·       למשך הטיפולים ההורמונאלים השפעה רבה על הסיכון הקרדיווסקולארי; ככל שהחולים מקבלים טיפול הורמונאלי לפרק זמן ארוך יותר, כך הסיכון גדול יותר. דרושים מחקרים נוספים במטרה להגדיר את הסיכון על-רקע משך הטיפול.

·       ישנם נתונים סותרים אודות ההשפעה של גורמי סיכון קיימים למחלות לב וכלי דם על אירועים קרדיווסקולאריים על-רקע טיפול הורמונאלי. למרות שנוכחות גורמי סיכון קרדיווסקולאריים ותחלואה קרדיווסקולארית עלולים להביא לעליה באירועים קרדיווסקולאריים על-רקע מעכבי ארומטאז, לא ברור אם כך הדבר גם עם טמוקסיפן.

·       מחקרים מציעים כי בחולים עם סרטן ערמונית ומחלות לב וכלי דם וגורמי סיכון קרדיווסקולאריים שיעורים גבוהים יותר של אירועים קרדיווסקולאריים עם טיפול ADT.

·       למרות ששימוש ממושך בחלק מהטיפולים ההורמונאלים עלול להחמיר גורמי סיכון קרדיווסקולאריים ותסמונת מטבולית, ההשפעות של משך הטיפול על אירועים קרדיווסקולאריים הן פחות ברורות.

 

צוות המומחים מסביר כי כיום אין הנחיות דפיניטיביות לניטור וטיפול הסיכון למחלות לב וכלי דם על-רקע טיפול הורמונאלי. הם קוראים לרופאים לתת את הדעת להחמרת בעיות קרדיווסקולאריות בחולים עם מחלת לב קיימת או גורמי סיכון ולקחת בחשבון כי גם חולים ללא בעיות קרדיווסקולאריות קודמות מצויים בסיכון מוגבר לאור החשיפה שלהם לטיפולים הורמונאליים.

 

Circ Genom Precis Med. Published online April 26, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני