חדשות

כימורדיותרפיה ניאואדג'וונטית וניתוח לסרטן ושט- תוצאות מעקב 10 שנים של מחקר ה-CROSS/ פורסם ב- JCO

29/05/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

על פי מעקב ארוך טווח של מחקר רנדומלי מבוקר רב מרכזי ישנו יתרון הישרדותי בטיפול ניאואדג'וונטי במטפלים עם סרטן ושט locally advanced resectable או junctional  .

קרינה וכימותרפיה טרם ניתוח הוא סטנדרט הטיפול בסרטן ושט locally advanced resectable  או junctional  על פי מחקר ה- CROSS. זהו פרסום המעקב ארוך הטווח של המחקר.

בין 2004-2008 כ- 366 מטופלים עברו רנדומיזציה לניתוח בלבד (זרוע הבקרה) מול 5 מחזורי carboplatin ו-  paclitaxel עם קרינה (41.1 גריי ב- 23 פרקציות, 5 ימים בשבוע) ואח"כ ניתוח (זרוע המחקר). 

המעקב החציוני היה 147 חודשים. למטופלים שקיבלו טיפול ניאואדג'וונטי הייתה הישרדות ארוכה יותר (HR 0.70; 95% CI, 0.55 - 0.89). האפקט על ההישרדות בעשר שנים היה 13%: 38% עם טיפול ניאואדג'וונטי מול 25% בזרוע הבקרה של ניתוח בלבד. הטיפול ניאואדג'וונטי הפחית את הסיכון לתמותה מסרטן ושט. תמותה מכל סיבה הייתה דומה בשתי זרועות המחקר.

במטופלים שקיבלו טיפול ניאואדג'וונטי דווחו השנויות מקומיות בשש השנים הראשונות וגרורות מרוחקות עד 8 שנים מתחילת המחקר. במטופלים שקיבלו טיפול ניאואדג'וונטי היו פחות השנויות מקומיות (locoregional relapse) ופחות השנויות מקומיות+ גרורתיות          (synchronous locoregional and distant), אך טיפול ניאואדג'וונטי לא הפחית את הסיכון להשנות עם גרורות מרוחקות בלבד (isolated distant).

לאור העובדה שקרינה לבית החזה מעלה את הסיכון למחלות לב כליליות ומסתמיות, המעקב ארוך הטווח של הרעילות מעניין במיוחד. מבחינת בטיחות ארוכת טווח המשלב של carboplatin ו-  paclitaxel עם קרינה היה בטוח לשימוש אבל החוקרים מציינים שתופעות לוואי לא תועדו מעבר לשנתיים ראשונות ולכן ככל הנראה המחקר אינו מדווח את כל התופעות הלוואי שהיו.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני