חדשות

נגעים באגן עשויים להוות את קצה הקרחון בנשים עם אנדומטריוזיס (מתוך כנס ה-ACOG)

23/05/2021

 

הכרת ההשפעות הסיסטמיות של אנדומטריוזיס עשויה לסייע לרופאים להבין טוב יותר את ההתמודדות של נשים החולות במחלה ולסייע בגישות לאבחנה וטיפול בנשים אלו, כך על-פי הרצאה של נשיא ה-American Society for Reproductive Medicine שניתנה במסגרת כנס ה-American College of Obstetricians and Gynecologists.

 

מעבר לנגעים באגן, אנדומטריוזיס עשוי להיות מלווה במגוון רחב של מצבים רפואיים, דוגמת דלקת מפושטת, עייפות, הפרעה בתפקוד מעי או שלפוחית שתן, דיכאון וחרדה. הביטויים הסיסטמיים עשויים להסביר מדוע נשים עם אנדומטריוזיס נוטות למדד מסת גוף נמוך, בהשוואה לנשים ללא המחלה.

 

תאי גזע, מיקרו-רנ"א ודלקת מפושטת הם חלק מהמנגנונים העומדים בבסיס ההשפעות הנרחבות על מערכות איברים מרוחקות.

 

מחקרים העידו כי נגעים באגן אינם מסבירים באופן מלא את המחלה וחוקרים ממשיכים לנסות להבין כיצד אנדומטריוזיס המזוהה באגן מהווה את קצה הקרחון. כאב, כולל כאבי בזמן מחזור, כאב אגני וכאב בזמן קיום יחסי מין, עשויה להיות חמור באותה דרגה בנשים עם מחלה בשלב 1 ואלו עם מחלה בשלב 4.

 

חלק מהנשים לא סובלות מכאב, אלא מהפרעות פוריות. נשים אחרות הן אסימפטומטיות והרופאים מגיעים לאבחנה של אנדומטריוזיס אקראי.

 

הנגעים באגן הם בעלי חשיבות, ניתן לראות אותם ולטפל בהם, אך חשוב להבין כי לאנדומטריוזיס השפעה בכל הגוף.

 

החוקרים הראו כי תאי גזע הם מקור חשוב לאנדומטריוזיס. יש תאים מהאנדומטריוזיס שניתן לזהות נעים בזרם הדם, אך ההשפעות שלהם אינן ברורות. רמות מספר מיקרו-רנ"א עשויות להיות מוגברות או מופחתות בנשים עם אנדומטריוזיס, ושינויים אלו ברמות אלו עשויים להוביל לייצור ציטוקינים דלקתיים. אלו גם עשויים להוות את הבסיס לבדיקת דם לאנדומטריוזיס, אשר עשויה להיות זמינה לשימוש קליני בקרוב.

 

למרות שהתערבות ניתוחית מספקת טיפול למחלה מקומית, טיפול תרופתי עשוי להידרש לטיפול בביטויים הסיסטמיים.  משככי כאבים וטיפולים הורמונאליים עדיין מהווים את גישות הטיפול הטובות ביותר הזמינות בנשים אלו.

 

מתוך כנס ה-ACOG

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני