מאמרי מערכת

החיים שלך, 
תמורת מיליון שקל: התרופות לסרטן שיכלו להציל את אבא שלי/כתבתה של רוני לינדר גנץ בדהמרקר

19/02/2016

בכתבה מרתקת מתארת כתבת הבריאות של דהמרקר את ההתמודדות המשפחתית שלה עם הסיטואציה הקשה של אביה שחלה בסרטן ואשר לאחר שהפסיק להגיב לכימותרפיה עלתה הדילמה של שימוש בטיפולים האימונותרפיים החדשים.

בכתבה מתוארת תופעה לפיה חולים רבים, בסוגי סרטן שונים, בעיקר כאלה שהתרופות האימונותרפיות הקיימות בשוק עדיין לא אושרו לטיפול בהם (ויש לציין שמתקיימים כיום מאות מחקרים על התרופות הקיימות, קייטרודה ואופדיבו שיש להן התוויה מאושרת למלנומה וסרטן ריאה אך הן נבדקות לעשרות סוגי סרטן נוספים) , מנסים כחלופה אחרונה את הטיפול הכל כך מבטיח ומעורר תקוות - האימונותרפיה.

הבעייה כמובן היא כלכלית . מדובר בעלויות עתק שיכולות להגיע למאות אלפי ש"ח ויותר לטיפול בחולה אחד.

התופעה ניזונה מההתלהבות העצומה והאמיתית של הקהיליה האונקולוגית בעיקר מהטיפול האימונותרפי והאמונה (שמקבלת גם כיסוי תקשורתי ציבורי נרחב) שבקרוב גישה טיפולית זו תחליף את הכימותרפיה ואולי אף את התרופות הביולוגיות.

מנגד, מתארת לינדר בכתבתה גם מס' אונקולוגים המזהירים מפני התלהבות יתר. כלומר, יש עדיין מקום לכימותרפיה, לאימונותרפיה אין עדיין תוצאות ארוכות טווח של הישרדות כוללת (בינתיים כל המחקרים משתמשים ביעד המחקרי של הישרדות ללא התקדמות מחלה- PFS) , ובנוסף שיעורי התגובה וההצלחה הם עדיין חלקיים בלבד.

לכתבה המלאה (מומלץ)

הערת המערכת: אין ספק שהמצב הזה מאוד מתסכל עבור חולי סרטן מתקדמים ומשפחותיהם.  התחושה היא שאוטוטוטו ''תרופת הפלא'' תהיה זמינה וצריך איכשהו להשתדל לשרוד (ובעיקר כלכלית..) עוד קצת  ומצד שני יש בעיה כלכלית אמיתית והתהליך המסודר של אישור התוויות חדשות ייקח את הזמן שלו ולצערנו לא כולם יישרדו את הזמן הזה. 

יכול להיות שזה המקום ליוזמה רב לאומית לפיה מדיניות ההכללה בניסויים קלינים של חולי סרטן מתקדמים תהיה הרבה יותר ליברלית ופשוטה, ותאפשר להרבה יותר חולים לקחת חלק במחקרים הללו, ששממילא לחברות המפתחות את התרופות האימונותרפיות יש אינטרס לבחון אותן על כמה שיותר התוויות ומטופלים. לא נראה שהתעשייה הפרמצבטית תוכל לשאת את עלות ההכללה הנרחבת במחקרים על גבה באופן בלעדי, ולכן הממשלות יכולות וצריכות לתמוך בכך. לאחרונה הכריז אובמה על תכנית שאפתנית ל''מגר'' את הסרטן כשהוא מתחייב במקביל לתקציב מחקר נרחב. אולי צריכות להצטרף ליוזמה הזו עוד מדינות ובשיתוף עם התעשייה הפרמצבטית הרב לאומית לגרום לכך שכל חולה סרטן מתקדם יוכל להיכלל במחקרים הרבים הרצים כעת על התרופות האימונותרפיות לסוגי סרטן שונים.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני