חדשות

השפעת הקרנות בחולי סרטן ריאות על הלב (JAMA Oncology)

01/01/2021

מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Oncology העריך את הסכנה לעורקים הכליליים בחשיפה להקרנות בחולי סרטן ריאות. המחקר בדק גורמים של רדיותרפיה והקשר שלהם לסיכון להתפתחות אירועי לב שליליים משמעותיים ותמותה מכל הסיבות.

בחולי סרטן ריאות מסוג תאים שאינם קטנים, חשיפה של העורק הכלילי הקדמי היורד (LAD) לקרינה קשורה לאירועי לב שליליים משמעותיים (MACE) ולתמותה מכל הסיבות. במחקר זה השתתפו 701 חולים בסרטן ריאות מתקדם מקומי, בגיל חציוני של 65 שנים שטופלו בהקרנות לבית החזה בין השנים 2003 ל-2017, עם מעקב חציוני של 20.4 חודשים.

ממצאי מחקר עוקבה זה הצביעו על כך שבהתאמה לגורמי בסיס כמו מחלת לב כלילית (CHD) ולגורמים נוספים, חשיפה של העורק הכלילי ל-V15 Gy מעל 10% נקשר לסיכון מוגבר ל-MACE (יחס סיכון מותאם - 13.90; P = 0.03) ולתמותה מכל סיבה (aHR, 1.58; P = 0.02).

המחקר הראה כי המינון האופטימלי להקרנות לאיזור הלב משתנה בהתאם לקיום CHD בבסיס. חשיפה של ה-LAD ל-V15 Gy לפחות 10% נצפתה כמנבאת לבד סיכון ל-MACE ולתמותה מכל הסיבות, במיוחד בחולים ללא CHD בבסיס. חשיפה של חדר שמאל ל-V15 Gy לפחות 1% הראתה כמעלה סיכויים ל-MACE בקרב חולים עם CHD בבסיס.

"מחקר זה מתבסס על העבודה הקודמת של קבוצתנו ושל מחקרים נוספים בתחום שהוכיחו את החשיבות בהפחתת החשיפה למינון הקרינה ללב בחולים הסובלים מסרטן ריאות שטופלו בהקרנות, על מנת להפחית את התמותה ואת הסיכון לתופעות לוואי משמעותיות של הלב." אמר ד"ר Raymond H. Mak מהמכון לסרטן דנה-פרבר, בבית החולים Brigham and Women, בבוסטון, ארה"ב.

"תובנות אלה יאפשרו לתחום שלנו להמשיך ולשנות את הדרך בה אנו ניגשים לתכנון טיפול בקרינה, שבעבר התמקד במינימום חשיפה לקרינה לריאות והתחשב בלב רק באופן משני". הוא סיכם, "הפיתוי בניסיון לספק מינון קרינה מספק להרס הגידול, תוך מניעת פגיעה קשה בלב ובריאות, מאתגר ביותר. אנו מקווים כי המחקר שלנו יספק לאונקולוגים תובנות כיצד למזער את הסיכון לסיבוכים קשים הקשורים ללב על ידי מיקוד מאמציהם בהתאמה אישית של תוכניות הקרינה להפחתת חשיפת המינון לעורקים הכליליים".

ד"ר Sherry-Ann Brown, מחברת שותפה של מאמר מערכת מלווה למחקר, אמרה: "אנו זקוקים לדרכים חדשניות כדי להיות מסוגלים לחזות את התוצאות באנשים שטופלו בטיפול בהקרנות לסרטן. כקרדיולוגים, המטרה הסופית שלנו היא להגן ליבם של חולי סרטן ואנשים שהבריאו מסרטן".

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני