חדשות

שילוב טיפולי של ביספוספונטים עם ויטמין D עשוי להיות בעל אפקט מונע לאתרוסקלרוזיס במטופלים עם Systemic Lupus Erythematosus (Arthritis Research and therapy)

25/07/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

אתרוסקלרוזיס מוקדם הוא אחד הסיבוכים של Systemic Lupus Erythematosus (SLE). לאחרונה נמצא עניין בקשר בין אתרוסקלרוזיס ואוסטרופורוזיס. מטרת מחקר זה אשר פורסם באפריל 2018 ב Arthritis Research and therapy היתה לבדוק האם יש קשר בין התפתחות טרשת עורקים ובין טיפול באוסטאופורוזיס.

במחקר הוכללו 117 מטופלים עם SLE אשר עברו סונר עורקים קרוטידים לבדיקת נוכחות פלאק טרשתי. נבדקו לגביהם נתונים אודות טיפול באוסטאופורוזיס וצפיפות עצם.

מתוך 117 המטופלים, 42 (36%) טופלו בביספוספונטים וויטמין D (VD+BP), 27 (23%) קיבלו ביספוספונטים בלבד (BP), ו 30 (26%) קיבלו ויטמין D בלבד. בקבוצת VD+BP היו יותר מטופלים עם צפיפות עצם נמוכה, וגם פחות פלאק בעורקי הקרוטידים בהשוואה לקבוצות האחרות. אנליזה רבת משתנים מצאה כי פלאק קרוטידי היה קשור עם הגיל (OR 1.57) וקשור בקשר הפוך עם טיפול ב VD+BP (OR 0.24). גם בשימוש בשיטת propensity score, שכיחות פלאק קרוטידי היתה פחותה באופן מובהק סטטיסטית  בקבוצת VD+BP מאשר הקבוצות האחרות (p=0.015, Mantel-Haenszel test).
מסקנת החוקרים היתה כי טיפול משולב של ביספוספונטים וויטמין
D עשוי להיות קשור במניעה של אתרוסקלרוזיס במטופלים עם SLE.

 

הערת המערכת: אנליזה זו מראה קשר נסיבתי, ולא סיבתי, בין טיפול משולב באוסטאופורוזיס ובין הצטברות פחותה של פלאק בעורקים הקרוטידים. ממחקר זה לא ניתן להסיק כי הטיפול הוא זה המפחית אתרוסקלרוזיס בחולי SLE. מחקרים נוספים, גדולים ופרוספקטיבים נדרשים על מנת לאשש מסקנה שכזו.

 

Effect of combined treatment with bisphosphonate and vitamin D on atherosclerosis in patients with systemic lupus erythematosus: a propensity score-based analysis. Arthritis Research and therapy, April 17, 2018.

לתקציר במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני