חדשות

ההגנה לאחר הדבקה בנגיף הקורונה עשויה להימשך למעלה משמונה חודשים (Science)

10/01/2021

 

נוגדנים מסוימים ותאי זיכרון צפויים להיוותר למעלה משמונה חודשים לאחר הדבקה בנגיף הקורונה, בפרט באלו עם תגובה חיסונית משמעותית לזיהום הנגיפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Science.

 

החוקרים בחנו 254 דגימות דם מ-188 חולים עם COVID-19 ברחבי המדינה, אשר נדבקו בנגיף ופיתחו תמונה קלינית רחבה, החל מזיהום אסימפטומטי, דרך מחלה קלה, מתונה וחמורה. מרבית המקרים היו קלים, כאשר 93% מהחולים מעולם לא אושפזו. החוקרים גם בחנו 43 דגימות שנלקחו למעלה מ-6 חודשים לאחר הופעת התסמינים, עד 8 חודשים לאחר הזיהום.

 

מהנתונים עלה כי הנוגדנים המנטרלים היו יציבים 1-8 חודשים לאחר הזיהום וכי נוגדנים אלו פחתו בהדרגה עם הזמן, אך נותרו לאורך זמן.

 

נוגדנים כנגד חלבון Spike על נגיף הקורונה היו יחסית יציבים לאחר שישה חודשים ותאי זיכרון B ספציפיים לחלבון הנ"ל היו גבוהים יותר לאחר שישה חודשים, בהשוואה לרמות בחודש הראשון לאחר הזיהום. מספר תאי T זיכרון ירד לאחר 4-6 חודשים, אך עדיין נותרו תאי T מדידים.

 

בסך הכל, ב-65% מהמקרים תועדו כל חמש תגובות הזיכרון של מערכת החיסון שנבחנו במחקר, אלו הופיעו לאחר חודש או חודשיים מהזיהום. לאחר 5-8 חודשים, שיעור זה צנח ל-43%. עם זאת, ב-95% מהחולים עדיין נותרו שלוש מבין חמש התגובות הללו לאחר חמישה חודשים.

 

למרות שלא ניתן להסיק מסקנות אודות החסינות כנגד נגיף הקורונה על-סמך רמות נוגדנים או תאי זיכרון בדגימות, ממצאי המחקר בהחלט מבטיחים ומעידים כי ייתכן והתגובה החיסונית תפחית את הסיכון לזיהום חוזר, עומס נגיפי וחומרת מחלה בעתיד.

 

Science. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני