חדשות

בדיקות PET עשויות לסייע בניטור תגובה לטיפול ב-Tocilizumab בחולים עם Giant Cell Arteritis (מתוך Rheumatology)

12/01/2021

 

בדיקת PET (Positron Emission Tomography) עשויה לספק עדות אובייקטיבית לתגובה לטיפול ב-Tocilizumab (אקטמרה) בחולים עם Giant Cell Arteritis (GCA), כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Rheumatology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות של Tocilizumab על דלקת כלי דם, כפי שנקבע לפי בדיקת PET עם סוכר מסומן בחולים עם GCA. המחקר הפרוספקטיבי כלל חולים עם GCA אשר טופלו ב-Tocilizumab והשלימו בדיקת PET בתחילת המחקר לפני התחלת הטפול התרופתי ובביקורי מעקב שבוצעו במרווחים של  6 חודשים. מדד PETVAS (PET Vascular Activity Score) שימש לכימות קליטת סוכר בעורקים וניתוח סטטיסטי שימש להערכת השינויים במדד PETVAS בנקודות זמן שונות.

 

מדגם המחקר כלל 25 חולים עם GCA עם נתונים זמינים אודות תוצאות בדיקת PET עם סוכר מסומן. מדד PETVAS ירד משמעותית עם טיפול ב-Tocilizumab מתחילת המחקר עד לביקור המעקב האחרון (24.0 לעומת 18.5 נקודות, בהתאמה; p<0.01). ירידה משמעותית במדד PETVAS תועדה לאורך 24 חודשי הטיפול (p<0.01), עם שיפור בדרגה דומה בשנה הראשונה והשנייה לטיפול.

 

בדיקת PET חוזרת לאחר הפסקת טיפול ב-Tocilizumab הדגימה החמרה בקליטת הסוכר המסומן בחמישה מבין שישה חולים, כאשר בשני חולים תועדה בהמשך החמרה קלינית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם GCA, טיפול ב-Tocilizumab לווה בשיפור קליני וירידה בדלקת כלי הדם, כפי שנקבע לפי בדיקות PET עוקבות. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בחולים עם GCA ולבחון את ההשפעה של הטיפול על הדלקת בכלי הדם.

 

Rheumatology 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני