חדשות

התערבות ניתוחית עדיפה על צנתור לטיפול משולב בהיצרות מסתם וותין ומחלת עורקים כלילית (מתוך כנס ה-STS)

01/02/2021

 

טיפול בגישה מילעורית בלבד בחולים עם היצרות מסתם וותין ומחלת עורקים כלילית מלווה בשיעורים גבוהים יותר של סיבוכים לבביים ווסקולאריים, בהשוואה להתערבות ניתוחית, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Society of Thoracic Surgeons.

 

החוקרים התבססו על נתוני מדגם ה-National Inpatient Sample להשוואת משלב TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement) עם PCI (Percutaneous Coronary Intervention) אל מול החלפת מסתם וותין בניתוח עם ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים בחולים עם הצרות מסתם וותין ומחלת עורקים כלילית.

 

מדגם המחקר כלל 106,510 חולים לאחר ניתוח משולב ו-4,850 חולים לאחר TAVR עם PCI. במחקר לא נכללו חולים שנדרשו לפרוצדורות לבביות מג'וריות אחרות ואלו שעברו ניתוח מעקפים ו-PCI באותו אשפוז.

 

בהשוואה לחולים שטופלו בגישה מילעורית משולבת, חולים לאחר ניתוח היו צעירים יותר משמעותית (72.7 לעומת 80.5 שנים, בהתאמה), עם שכיחות גבוהה יותר של גברים (72.7% לעומת 53.0%) ועם פחות מחלות רקע.

 

שיעורי התמותה באשפוז בשנים 2012-2017 עמדו על 5.1% לאחר TAVR עם PCI, שיעורים אלו לא היו גבוהים יותר משמעותית משיעורי תמותה של 3.5% לאחר התערבות ניתוחית (יחס סיכויים מתוקן של 1.09, רווח בר-סמך 95% של 0.95-1.26).

 

עם זאת, שיעור הסיבוכים היה גבוה יותר בקבוצת ההתערבות המילעורית, כאשר ב-145 חולים תועד שיעור סיבוכים גבוה במיוחד (24.1% תמותה, 10.3% סיבוכים וסקולאריים, 3.4% אירועים מוחיים). השיעור הגבוה ביותר של חולים בהם הושתל קוצב לב היה בקרב אלו בהם בוצע PCI לפני TAVR (12%).

 

מצד שני, התערבות מילעורית משולבת לוותה בשיעור נמוך יותר של טיפולי המודיאלזיה והנשמה ממושכת. שיעורי אירועים מוחיים היו דומים בשתי הקבוצות. כמו כן, הסיכוי של חולים לאחר התערבות מילעורית להשתחרר לביתם היה גבוה יותר משמעותית. חולים אלו שהו באשפוז פרק זמן קצר יותר (7 לעומת 8 ימים), אך עלויות האשפוז היו גבוהות יותר משמעותית.

 

הבשורות הטובות לגבי הגישה המילעורית נוגעות לכך ששיעורי התמותה ירדו ממעל 16% אל מתחת ל-4% לאורך תקופת המחקר. עם זאת, העליה בהשתלות קוצב לב לאחר TAVR עם PCI הייתה מגמה בהחלט מטרידה (4.8% בשנת 2012 ל-13.5% בשנת 2017).

 

ממצאי המחקר מאשרים כי תחום הגישה המילעורית מצוי במגמת שיפור מהירה, בעוד שהתערבות ניתוחית הינה פרוצדורה בשלה כבר. יתרה מזאת, המחקר הסתיים בשנת 2017, כאשר פרוצדורות TAVR עדיין היו מבוצעות בחולים בסיכון גבוה יותר, בהשוואה לחולים שהופנו לניתוח. לאחר אישור פרוצדורת TAVR ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לחולים בסיכון נמוך בשנת 2019, חולים צעירים מופנים יותר ויותר לפרוצדורה המילעורית.

 

מתוך כנס ה-STS

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים להרצאתו של פרופ' סהר שהציג את חלופת ה-SVR מול TAVR במסגרת הוובינר שהתקיים לאחרונה.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני