חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי קבע כי יתרונות חיסון כנגד COVID-19 עולים על הסיכונים בילדים (מתוך הודעת ה-FDA)

24/10/2021

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) בחן את הנתונים אודות החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה בילדים וקבע כי היתרונות של מתן שתי מנות החיסון עולים על הסיכונים האפשריים של החיסון.

 

במסמך שפורסם באתר האינטרנט של הסוכנות דווח כי המומחים התבססו על נתונים במטרה לסכם את היתרונות והסיכונים של החיסון בילדים בגילאי 5-11 שנים במגוון תרחישים.

 

לא תועדו מקרים של מיוקרדיטיס או פריקרדיטיס בקרב הילדים שנכללו במחקרים הראשוניים להערכת החיסון, להם ניתן החיסון בשליש מהמינון הניתן למבוגרים ומתבגרים. עם זאת, חוקרים ממשיכים לעקוב אחר תופעת הלוואי הנ"ל מאר והצפי הוא כי שכיחותה תהיה גבוהה יותר בילדים בהשוואה למבוגרים בגיל העמידה וקשישים.

 

לאור זאת, במטרה לנקוט משנה זהירות, הסטטיסטיקאים של הסוכנות הניחו במודל שלהם כי במידה והחיסונים יינתנו למיליוני ילדים, אזי מקרים נדירים אלו בילדים קטנים צפויים להופיע בהיקף דומה לזה שתואר בצעירים בגילאי 12-15 שנים.

 

למרות שהיתרונות של חיסונים אלו בילדים תלויים מאוד בהיקף ההדבקה בנגיף באוכלוסיה, מספר הנזקים בעלי משמעות קלינית עקב הזיהום הנגיפי אשר נמנעו הודות לחיסון עלה משמעותית על מספר מקרי מיוקרדיטיס על-רקע החיסון לאורך מגוון דרגות חומרה של COVID-19 באוכלוסיה.

 

עם זאת, תועד חיסרון אחד עיקרי. במקרים בהם היקף זיהומי COVID-19 באוכלוסיה היה נמוך – סביב הרמות שתוארו בחודש יוני בארצות הברית – מספר הילדים המאושפזים בשל מיוקרדיטיס עשוי לעלות על מספר המאושפזים בשל COVID-19.

 

עם זאת, מומחי מנהל המזון והתרופות האמריקאי ציינו כי ילדים המאושפזים בשל COVID-19 נטו להיות חולים יותר מאלו שאושפזו בשל מיוקרדיטיס, מסיבה זו לחיסונים עדיין הייתה תועלת מאחר וייתכן כי מנעו נזקים אחרים, דוגמת תגובה מאוחרת וחמורה לנגיף (Multisystem Inflammatory Syndrome) ותסמינים ממושכים של הזיהום הנגיפי (Long COVID-19).

 

המומחים קובעים כי גם בתרחיש היארעות נמוכה זו, התועלת הכוללת של החיסון עדיין עשויה לגבור על הסיכונים.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני