חדשות

חיסונים כנגד נגיף הקורונה יעילים בחולים עם טרשת נפוצה תחת טיפולים שונים למחלה (Neurology)

05/12/2021

 

חיסונים המבוססים על רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה יעילים במרבית החולים עם טרשת נפוצה תחת טיפולים שונים כנגד המחלה הנוירולוגית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התגובה החיסונית לאחר השלמת משטר החיסון המומלץ כנגד נגיף הקורונה בחולים עם טרשת נפוצה תחת טיפולים תרופתיים שונים ע"י הערכת תגובת נוגדנים ותגובת תאי T לאחר החיסון.

 

המחקר כלל אנשי צוות רפואי וחולים עם טרשת נפוצה, אשר השלימו שתי מנות חיסון מבוסס רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה בארבעת השבועות האחרונים. הערכת תגובה סרולוגית התבססה על כימות נוגדנים מנטרלים ו-RBD (Region Binding Domain). תגובה בתיווך-תאי נקבעה על-פי כימות תגובת Interferon-γ לחלבוני Spike של הנגיף.

 

מדגם המחקר כלל 186 מחוסנים, כולל 78 אנשי צוות רפואי ו-108 חולים עם טרשת נפוצה. מבין החולים עם טרשת נפוצה, 28 קיבלו טיפול ב-Interferon-β, 35 טופלו ב-Fingolimod (גילניה), 20 חולים טופלו ב-Cladribine (מייבנקלאד) ו-25 חולים נטלו טיפול ב-Ocrelizumab (אוקרוואס).

 

מהנתונים עולה כי שיעורי תגובת נוגדנים כנגד RBD היו נמוכים יותר בחולים שטופלו ב-Ocrelizumab (40%, p<0.0001) ו-Fingolimod (85.7%, p=0.0023), בהשוואה לשיעורים שתועדו בקרב אנשי צוות רפואי ובחולים שטופלו ב-Cladribine או Interferon-β. חציון טיטר תגובת נוגדנים כנגד RBD היה נמוך יותר בקרב מטופלים ב-Ocrelizumab (p<0.0001), Fingolimod (p<0.0001 ו-Cladribine (p=0.010), בהשוואה לאנשי צוות רפואי ומטופלים ב-Interferon-β. חשוב מכך, פעילות מנטרלת בדם תוארה בכל אנשי הצוות הרפואי שנבדקו, אך רק בחלק קטן מהמטופלים ב-Fingolimod (16.6%).

 

תגובה ספציפית של תאי T זוהתה במרבית החולים עם טרשת נפוצה (62%), אם כי רמות Interferon-γ היו נמוכות יותר משמעותית בהשוואה לאנשי צוות רפואי. השכיחות הנמוכה ביותר של תגובת תאי T תוארה בקרב מטופלים ב-Fingolimod (14.3%).

 

החוקרים זיהו קורלציה בין תגובה ספציפית של תאי T ובין ספירת לימפוציטים וטיטר נוגדנים כנגד RBD (p<0.0001 ו-p=0.0078, בהתאמה).

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי חיסוני רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה הדגימו תגובת נוגדנים ותגובה תאית ספציפית כנגד חלבוני Spike בכל אנשי הצוות הרפואי ובמרבית החולים עם טרשת נפוצה. לממצאים אלו חשיבות רבה לאוכלוסיית החולים עם טרשת נפוצה, שכן תומכם בעידוד החולים לקבל את החיסון כנגד הזיהום הנגיפי.

 

Neurology 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני