חדשות

חשיפה יומית לשמש בהיקף של חצי שעה מפחית משמעותית את הסיכון לטרשת נפוצה (Neurology)

15/12/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neurology עולה כי בילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים השוהים בשמש לפחות 30 דקות בכל יום, הסיכון להתפתחות טרשת נפוצה היה קטן במחצית.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את ההשפעה של חשיפה לשמש וחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה על הסיכון להופעת טרשת נפוצה בילדות.

 

החוקרים גייסו למחקר ילדים עם טרשת נפוצה וביקורות ממספר מרכזים בארצות ברית, התואמים בגיל ומין. ניתוח רב-משתני שימש להערכת הקשר בין משך הזמן ששהו הילדים בחוץ בקיץ, שימוש בקרם הגנה מפני השמש ומנת קרינה אולטרה-סגולה בקיץ בשנה שקדמה ללידה ובשנה שקדמה לאבחנה עם הסיכון לטרשת נפוצה, לאחר תקנון לגיל, מין, גזע, עונת לידה, צבע העור של הילד, רמת ההשכלה של האם, עישון, עודף-משקל, זיהום בנגיף EBV.

 

מדגם המחקר כלל 332 ילדים עם טרשת נפוצה (חציון משך מחלה של 7.3 חודשים) ו-534 ביקורות תואמות בגיל ומין. במודל המתוקן, בהשוואה לאלו ששהו בחוץ פחות מ-30 דקות ביום במהלך הקיץ האחרון, שהות ארוכה יותר בחוץ לוותה בירידה משמעותית בסיכוי להתפתחות טרשת נפוצה, עם עדות לקשר מנה-תגובה: ירידה של 52% בסיכון לטרשת נפוצה עם שהות בחוץ במשך 30-60 דקות, ירידה של 81% עם שהות בחוץ במשך 1-2 שעות.

 

מנה גבוהה יותר של קרינה אולטרה-סגולה בזמן הקיץ הדגימה גם היא השפעה מגנה מפני טרשת נפוצה עם ירידה של 24% בסיכון להתפתחות המחלה (יחס סיכויים מתוקן של 0.76 לכל קילו ג'אול/מ2).

 

החוקרים כותבים כי במידה ומחקרים נוספים יוכיחו כי מדובר בקשר סיבתי, אזי חשיפה רבה יותר לשמש במהלך עונת הקיץ או מגורים באזור שמשי יותר עשויים לספק הגנה מפני התפתחות טרשת נפוצה בילדים.

 

Neurology, December  8, 2021

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני