חדשות

תופעה חדשה ומדאיגה : עלייה בתחלואה של ישראלים במלריה המבקרים במערב אפריקה

08/01/2013

 

ע"פ דיווח שהועבר מדוברות חברת GSK , ארבעה אנשי עסקים אושפזו לאחרונה במצב קשה בטיפול נמרץ על רקע  מלריה  ברמב"ם-אושפז חולה למעלה מחודש ועבר לשיקום ממושך בתה"ש. באיכלוב-מאושפז חולה כבר 3 שבועות ומצבו קשה. בתל השומר- חולה שעבר מבי"ח יוספטל ובאנגולה  מאושפז  ישראלי שבקרוב יוטס לארץ.  שלושה חולים אחרים שחלו וטופלו בתל השומר שוחרורו לבתיהם.

המשותף לכולם:  כל החולים לא נטלו טיפול מונע למלריה. ההערכה היא שאנשי עסקים, מהנדסים ויועצים שמגיעים לאפריקה זוכים לתנאים טובים, לנים במלונות פאר בערים מרכזיות ולכן חושבים לתומם שעקב כך לא נשקפת להם סכנת הידבקות במחלה ושאין צורך בפעולות מניעה.

                                         

לדברי פרופ' אלי שוורץ, מנהל המרכז לרפואה גיאוגרפית ולמחלות טרופיות בי"ח תה"ש" זוהי טעות חמורה.  מבוגרים מעל גיל 40, שזו אוכלוסיית אנשי עסקים, נוטים לחלות במלריה לעיתים קרובות יותר, ולא אחת בצורה קשה ומסכנת חיים – הרבה יותר מצעירים. לאחרונה אנו רואים כי המקרים הקשים יותר מגיעים ממערב אפריקה, הזן האלים פלסמודיום פלציפרום, גורם להדרדרות עד כדי צורך באישפוז ביחידת טיפול נמרץ. בעזרת טיפול מונע למלריה המקרים היו נמנעים".

 

ד"ר שוורץ ממליץ לכל מי שנוסע לאפריקה לרגל עבודה או עסקים להתמיד בטיפול מונע של תרופות נגד מלריה. לדעתו  ישנן תרופות בעלות פרופיל בטיחותי טוב, שאין כל סיבה לא לקחת אותן.  כמו כן להערכתו אין לסמוך על כך שבערים "מערביות" באפריקה לא יידבקו במחלה ולא לסמוך על כך שאם חלו בעבר במלריה לא ייחלו שוב.  

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני