חדשות

ההשפעות של אסטרדיול ופרוגסטרון על גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם בנשים לאחר-מנופאוזה (J Endo Soc)

20/08/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the Endocrine Society מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי לאסטרדיול ופרוגסטרון השפעות פרטניות ואינטראקטיביות על פרופיל השומנים בנשים לאחר-מנופאוזה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין מחקרים מבוקרים וסמויים רבים להערכת טיפול חליפי בהורמוני מין בנשים לאחר-מנופאוזה באמצעות אסטרדיול טבעי (E2) ופרוגסטרון טבעי (P). מטרתם כעת הייתה לזהות את ההשפעות של אסטרדיול בלבד, או בשילוב עם פרוגסטרון, על שומנים ומדדי דלקת.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, אקראי, מבוקר-פלסבו, שכלל 40 מתנדבות בריאות, לאחר-מנופאוזה, שחולקו לארבע קבוצות: פלסבו, אסטרדיול במתן תוך-שרירי בלבד, אסטרדיול בשילוב עם פרוגסטרון פומי, או פרוגסטרון פומי בלבד, אשר ניתנו למשך 23 ימים.

 

מהתוצאות עולה כי טיפול באסטרדיול בלבד, בהשוואה לפלסבו, הפחית רמות כולסטרול כולל (p=0.0006), רמות כולסטרול שאינו HDL (p=0.004), רמות LDL (p=0.012) ורמות Apolipoprotein B (p=0.02), לצד עליה ברמות כולסטרול מסוג HDL (p=0.03, בהשוואה לשלוש הקבוצות האחרות). מנגד, תוספת פרוגסטרון לאסטרדיול הפחיתה רמות HDL (p=0.015). ריכוזי טריגליצרידים לא הושפעו מאסטרדיול או פרוגסטרון.

 

עוד עולה מהמחקר כי רמות hs-CRP (High-Sensitivity C-Reactive Protein) היו הגבוהות ביותר בנשים תחת טיפול חליפי באסטרדיול ופרוגסטרון (p=0.018 בהשוואה לפלסבו). ריכוזי לפטין ו-IL-6 לא השתנו משמעותית.

 

הטיפול בפרוגסטרון הפחית רמות אדיפונקטין (P=0.019). החוקרים זיהו קורלציה בין רמות אסטרדיול בדם ובין רמות כולסטרול כללי, LDL, חלקיקי כולסטרול שאינו HDL ו-Apolipoprotein B (קשר שלילי), כמו גם עם ריכוזי SHBG (קשר חיובי). עוד זוהתה קורלציה שלילית בין רמות פרוגסטרון ובין רמות כולסטרול כללי (p=0.029), חלקיקי HDL (p=0.002) ו-Adiponectin (p=0.002).

 

במחקר זה זיהו החוקרים השפעות פרטניות ואינטראקטיביות של אסטרדיול ופרוגסטרון על פרופיל השומנים בנשים לאחר-מנופאוזה.

 

J Endo Soc. 2018;2(7):794-805

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני