חדשות

תדירות וחומרת גלי חום מנבאים הצלחת טיפול הורמונאלי בנשים לאחר מנופאוזה (Menopause)

04/09/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בנשים עם גלי חום תדירים ו/או חמורים יותר נדרש זמן ארוך יותר עד לשיפור זמני בתסמינים עם טיפול ב-CE/BZA (Conjugated Estrogen/Bezadoxifene, דואביב) ויש לעודד אותן להמשיך בטיפול זה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להעריך את ההשפעה של תדירות וחומרת גלי חום על הזמן עד לשיפור בתסמינים עם טיפול ב-CE/BZA. הם אספו נתונים לאורך 12 שבועות משני מחקרים אקראיים ומבוקרי-פלסבו (SMART-1 ו-SMART-2) שהתמקדו בנשים לאחר-מנופאוזה, ללא כריתת רחם בעברן, שדיווחו על גלי חום וטופלו ב-CE 0.45mg/BZA 20mg או CE 0.625mg/BZA 20 mg. הם בחנו את הזמן עד לשיפור זמני ויציב (ירידה של לפחות 50% בתדירות/חומרת גלי חום).

 

שיפור זמני בתדירות גלי חום תועד מוקדם יותר בנשים שטופלו במשלב CE 0.45mg/BZA 20mg, עם תדירות גלי חום פחותה, בהשוואה לתדירות גבוהה יותר של גלי חום בכל יום: חציון זמן עד לשיפור זמני עמד על 2, 7 ו-11 ימים בנשים עם פחות מ-3, 3-8 ו-8 גלי חום ומעלה בכל יום בתחילת הדרך, בהתאמה.

 

שיפור זמני בחומרת גלי חום תועד מוקדם יותר בנשים עם גלי חום פחות חמורים, בהשוואה לאלו עם גלי חום חמורים יותר: חציון זמן עד לשיפור זמנ עמד על 2, 6 ו-16 ימים בנשים עם גלי חום בדרגה קלה, בינונית וחמורה בתחילת המחקר, בהתאמה. שיפור יציב לרוב תועד 2-3 ימים לאחר אירוע זמני והיה פחות מושפע מהמצב בתחילת המחקר. דפוס דומה תועד עם טיפול ב-CE 0.625 mg/BZA 20mg, אם כי השיפור אירע מספר ימים מוקדם יותר, בהשוואה לטיפול במינון המופחת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בנשים עם גלי חום תדירים/חמורים יותר נדרש זמן ארוך יותר עד לשיפור עם טיפול ב-CE/BZA וכי יש לעודד את הנשים להמשיך בטיפול, מאחר וייתכן ויידרשו מספר שבועות עד להשגת שיפור משמעותי.

 

Menopause. 2017 Dec;24(12):1378-1385

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני