חדשות

פעילות גופנית אינה מעלה את הסיכון למנופאוזה מוקדמת (Hum Reprod)

01/10/2018

 

ממצאי מחקר גדול חדש עשויים להפריך עדויות קודמות שקשרו בין פעילות גופנית ובין מנופאוזה מוקדמת. לפני מספר שנים חוקרים מיפן דיווחו כי בקרב נשים שהקפידו על פעילות גופנית בהיקף של 8-10 שעות שבועיות נרשמה עליה של 17% בסיכון למנופאוזה בשנות הארבעים לחייהן, או מוקדם יותר, בהשוואה לנשים עם אורח חיים יושבני. כעת, מדווחים חוקרים במאמר בכתב העת Human Reproduction על ממצאים הסותרים את המחקר השנוי במחלוקת הקודם.

 

מטרת החוקרים הייתה לבחון אם פעילות גופנית קשורה עם הופעה מוקדמת של מנופאוזה. בכדי למצוא מענה לשאלה זו, החוקרים התבססו על נתוני מחקר Nurses' Health Study II, אשר כלל מעקב פרוספקטיבי אחר נשים בין 1989-2011.

 

ניתוח הנתונים כלל 107,275 נשים שהיו לפני-מנופאוזה בתחילת הדרך. כל ארבע שנים דיווחו המשתתפות על היקף פעילויות ספציפיות בכל שבוע ונתונים אלו שימשו לחישוב שעות פעילות שבועיות (שעות MET שבועיות). ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין פעילות גופנית ובין היארעות מנופאוזה טבעית לפני גיל 45 שנים, תוך תקנון לערפלנים אפשריים.

 

החוקרים מדווחים כי 2,786 נשים החלו מנופאוזה לפני גיל 45 שנים. לאחר תקנון לגיל, הרגלי עישון וגורמים אחרים, הם לא הצליחו לזהו קשר בין פעילות גופנית בבגרות ובין הופעה מוקדמת של מנופאוזה. לדוגמא, בהשוואה לנשים שדיווחו על פעילות גופנית בהיקף קטן מ-3 שעות MET בשבוע, יחס הסיכון בקרב נשים בקטגוריה העליונה (42 שעות MET בשבוע ומעלה) עמד על 0.89 (P=0.26).

 

מהנתונים עלה כי פעילות גופנית מתונה או מאומצת בגיל ההתבגרות או בבגרות מוקדמת לא נקשרו עם הסיכון למנופאוזה מוקדמת.

 

הקשר בין פעילות גופנית ובין מנופאוזה מוקדמת לא השתנה לאורך קטגוריות מדד מסת גוף שונות או עם הרגלי עישון שונים.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר לא תומכים בקשר חשוב בין פעילות גופנית ובין הופעת מנופאוזה מוקדמת.

 

Hum Reprod. 2018 Aug 21

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני