חדשות

תסמונת דום נשימה חסימתית בשינה מלווה בסיכון מוגבר לנוקטוריה במבוגרים (Urology)

19/06/2020

 

חוקרים מיפן מדווחים במאמר שפורסם בכתב העת Urology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין תסמונת דום נשימה חסימתית בשינה ובין נוקטוריה במבוגרים מתחת לגיל 65 שנים.

 

החוקרים השלימו ניתוח משני של תוצאות מחקר קודם ובחנו את ההשפעה של תסמונת דום נשימה חסימתית בשינה על נוקטוריה, עם דגש על ההבדל בין צעירים מתחת לגיל 65 שנים ואלו בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

מדגם המחקר כלל 65 מבוגרים צעירים (גיל חציוני של 51 שנים) ו-25 מבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה (גיל חציוני של 70 שנים).

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי נפח השתן בלילה ומדד IPSS (International Prostate Symptom Score) הכולל היו מנבאים משמעותיים של תדירות מתן שתן במהלך הלילה.

 

במבוגרים צעירים, תדירות מתן שתן במהלך הלילה נקשרה בקשר מובהק סטטיסטי עם מדד AHI (Apnea-Hypopnea Index), נפח שתן לילי ומדד IPSS הכולל.

 

עוד עולה מהנתונים כי תדירות מתן שתן במהלך הלילה ותכולת הנתרן בשתן עלו משמעותית עם עליה בחומרת תסמונת דום נשימה חסימתית בשינה בצעירים. מנגד, באלו בגילאי 65 שנים ומעלה,  לא תועד קשר בין תדירות מתן שתן במהלך הלילה ובין מאפיינים דמוגרפיים או מדדי מעבדת שינה ולא זוהה קשר משמעותי בין חומרת תסמונת דום נשימה חסימתית בשינה ובין תדירות מתן שתן במהלך הלילה ותכולת הנתרן בשתן.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב צעירים עם תלונות של נוקטוריה, על אורולוגים לקחת בחשבון את אפשרות תסמונת דום נשימה חסימתית בשינה כגורם אפשרי לתלונות הליליות.

 

Urology, online May 28, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני