חדשות

מה בין תסמיני מנופאוזה ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם? (מתוך כנס NAMS)

04/10/2020

 

מניתוח חדש של נתוני מחקר Women's Health Initiative Calcium and Vitamin D שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-North American Menopause Society עולה כי בנשים הסובלות יותר מתסמיני מנופאוזה קיים סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים אם חומרת תסמינים וזו מוטוריים ומספר תסמיני מנופאוזה וגורמי סיכון שונים, כמו גם צריכת סידן או וויטמין D, השפיעו על הסיכון הקרדיווסקולארי. לצורך כך, הם ניתחו את הנתונים אודות למעלה מ-20,000 משתתפות בקבוצת הטיפול בתוספי סידן וויטמין D ממחקר Women's Health Initiative, שכלל נשים לאחר-מנופאוזה בגילאי 50-79 שנים.

 

תסמיני מנופאוזה כללו גלי חום, הזעות לילה, סחרחורות, דפיקות לב, רעד, אי-שקט או עייפות, קשיי ריכוז, שכחנות, יובש נרתיקי, רגישות בשד וכאבי ראש או מיגרנה. התוצאים הבריאותיים שנבחנו כללו שבר ירך, סרטן מעי גס ורקטום, סרטן שד פולשני, תמותה מכל-סיבה, מחלת לב כלילית, אירוע מוחי, תמותה קרדיווסקולארית וכלל מחלות לב וכלי דם.

 

בנשים עם לפחות שני תסמיני מנופאוזה בדרגה בינונית חמורה תועדו שיעורים גבוהים יותר של אירועים מוחיים (יחס סיכון של 1.40, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.89) ומחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 1.35, רווח בר-סמך 95% של 1.18-1.54).

 

בנשים עם לפחות שני תסמינים בדרגה בינונית-עד-חמורה תועד שכיחות גבוהה יותר של כריתת רחם או שחלות, כמו גם שכיחות גבוהה יותר של יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, סוכרת ומחלות לב וכלי דם.

 

למרות שלא זוהה קשר בין חומרת תסמיני גלי חום ובין אף אחד מהסיבוכים הרפואיים שנבחנו במחקר, החוקרים מצאו כי נוכחות סחרחורות, קצב לב מהיר או דפיקות לב, אי-שקט, עייפות, קשיי ריכוז, שכחנות וכאבי ראש נקשרו כולם עם הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

NAMS 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני