חדשות

תוצאות מרשימות למשטר טיפול ללא-כימותרפיה כנגד לויקמיה מסוג ALL (מתוך N Engl J Med)

23/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גישת טיפול ללא-כימותרפיה הדגימה תוצאות מרשימות כנגד לויקמיה מסוג ALL (Acute Lymphocytic Leukemia) עם פרוגנוזה גרועה.

 

מחקר GIMEMA LAL2116 D-ALBA הינו מחקר בשלב 2 מאיטליה, אשר כלל 63 מבוגרים עם אבחנה חדשה של לויקמיה מסוג ALL חיובית לכרומוזום פילדלפיה. כל החולים קיבלו טיפול בגלוקוקורטיקואידים למשך 31 ימים החל מ-7 ימים לפני התחלת טיפול ב-Dasatinib ולאחר מכן ניתנו שני מחזורי טיפול ב-Blinatumomab. התוצא העיקרי היה תגובה מולקולארית ממושכת במח העצם לאחר הטיפול.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי ההפוגה המלאה בקרב המשתתפים במחקר עמדו על 98%. בתום טיפול אינדוקציה ב-Dasatinib (יום 85), תגובה מולקולארית תועדה ב-29% מהחולים ושיעור זה עלה ל-60% לאחר שני מחזורי טיפול ב-Blinatumomab; שיעור החולים עם תגובה מולקולארית עלה עוד לאחר הוספת מחזורי טיפול ב-Blinatumomab.

 

לאחר חציון מעקב של 18 חודשים, שיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 95% ושיעורי ההישרדות ללא-מחלה עמדו על 88%; שיעורי הישרדות ללא-מחלה היו נמוכים יותר בקרב חולים עם שינויים גנטיים דוגמת מחיקת IKZF1, CDKN2A, CDKN2B ו/או PAX5. מוטאציות ABL1 זוהו ב-6 חולים עם עדות למחלה שיירית מינימאלית במהלך טיפול אינדוקציה וכל המוטאציות הללו נעלמו עם Blinatumomab. במהלך המחקר תועדו שש הישנויות.

 

בסך הכול תועדו 21 אירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה. השתלת מח עצם הושלמה ב-24 חולים ולוותה במקרה תמותה של חולה יחיד (4%).

 

משטר טיפול ללא-כימותרפיה כקו-טיפול ראשון עם Dasatinib ו-Blinatumomab שהתבססה על גישת טיפול ממוקדת לוותה בשיעורי היארעות גבוהים יותר של תגובה מולקולארית והישרדות חולים, לצד רעילות פחותה במבוגרים עם לויקמיה חיובית לכרומוזום פילדלפיה.

 

N Engl J Med 2020; 383:1613-1623

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני