חדשות

האם יש תועלת למתן תוספי ויטמין D שונים למניעת שברים אוסטיאופורוטיים? (Int J Food Sci Nutr)

26/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Food Sciences and Nutrition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, אשר בחן בשיטות סטטיסטיות שונות את התועלת של תוספי ויטמין D להפחתת הסיכון לשברים אוסטיאופורוטיים. תוצאות מטה-אנליזה בייסיאנית לא תמכו במתן ויטמין D עם סידן כטיפול התוספים הטוב ביותר כפי שעלה ממטה-אנליזה בזוגות.

 

מחקרים אקראיים-מבוקרים קודמים הצביעו על התועלת השנויה במחלוקת של תוספי ויטמין D פומיים למניעת שברים אוסטיאופורוטיים. החוקרים השלימו כעת חיפוש במאגרי PubMed, EMBASE ו-Cochrane Library וכללו 33 מחקרים עם למעלה מ-83,000 משתתפים.

 

מהנתונים עולה כי למתן פומי של תוספי ויטמין D לא הייתה השפעה מובהקת סטטיסטית על הפחתת הסיכון לשברים (p=0.389). מתן ויטמין D3 (700-800 יחידות/יום) עם סידן הדגים ירידה מובהקת סטטיסטית בהיארעות כלל שברים, שברי ירך ושברים לא-חולייתיים במטה-אנליזה בזוגות. ירידה מובהקת סטטיסטית בסיכון לכלל סוגי השברים ושברי ירך תועדה בפרט בנשים. עם זאת, החוקרים לא זיהו הבדלים מובהקים סטטיסטית במטה-אנליזה בייסיאנית.

 

מעניין לציין כי בניתוח מטה-רגרסיה מצאו החוקרים קשר הפוך בין יעילות מניעת שברים ובין עליה במדד מסת הגוף. לאור זאת, הם ממליצים להתאים את מינון ויטמין D לפי מדד מסת הגוף .

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים אקראיים-מבוקרים במטרה לאשר את תוצאות המחקר.

 

Int J Food Sci Nutr. 2020 Oct 11:1-11

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני