חדשות

מה בין ירידה במשקל הגוף ובין הסיכון לסרטן שד בנשים מבוגרות? (J Natl Cancer Inst)

10/11/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the National Cancer Institute עולה כי ירידה ממושכת במשקל הגוף, גם בהיקף מתון, מלווה בסיכון מופחת לסרטן שד בנשים בגילאי 50 שנים ומעלה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עודף משקל גוף הינו גורם מוכח סרטן שד לאחר מנופאוזה, אך לא ידוע אם לירידה במשקל השפעה על הסיכון הנ"ל. כעת ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שינוי במשקל הגוף והסיכון לסרטן שד בנשים בגילאי 50 שנים ומעלה שנכללו ב-Pooling Project of Prospective Studies of Diet and Cancer. החוקרים בחנו את השינויים בדפוסי המשקל לאורך כעשר שנים.

 

בהשוואה לנשים עם משקל גוף יציב, בנשים בהן תועדה ירידה ממושכת במשקל הגוף הסיכון לסרטן שד היה מופחת. הירידה בסיכון הייתה ליניארית וספציפית לנשים שלא נטלו טיפול הורמונאלי לאחר-מנופאוזה (ירידה של 18% בסיכון לממאירות בנשים שירדו 2-4.5 ק"ג; ירידה של 25% בסיכון בנשים שירדו 4.5-9 ק"ג; ירידה של 32% בסיכון לממאירות באלו שירדו לפחות 9 ק"ג ממשקל גופן).

 

בקרב נשים שירדו לפחות 9 ק"ג ממשקל גופן עם עליה חלקית במשקל זוהה סיכון מופחת לסרטן שד. עם דפוסים אחרים של ירידה במשקל ועליה חוזרת לאורך השנים הסיכון לסרטן שד היה דומה לזה שתואר בנשים עם משקל יציב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הפחתת הסיכון לסרטן שד עשויה לשמש כגורם חשוב המעודד נשים בעלות עודף-משקל או השמנת-יתר לרדת במשקל.

 

J Natl Cancer Inst. 2020;112(9):929-937.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני