חדשות

הסיכון ל-Necrotizing Enterocolitis לאחר מתן אנטרלי של תרופות היפר-אוסמולריות לפגים (Neonatology) והערת עורך ניאונטולוגיה ד''ר ברזילי

23/02/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neonatology מדווחים חוקרים כי תרופות המשמשות לטיפול בפגים עשויות לעלות משמעותית על סף האוסמולליות שנקבע ע"י האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. מהממצאים עולה כי חשיפה לתרופות היפר-אוסמולריות אינה מלווה בסיכון משמעותי להתפתחות Necrotizing Enterocolitis (NEC) בפגים שנולדו לפני 28 שבועות היריון.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי NEC הינה מחלה הפוגעת בעיקר בפגים ומתן תמיסות היפר-אוסמולריות עשוי להוביל להתפתחות NEC. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את האוסמולליות של תרופות אנטרליות המשמשות לטיפול בפגים ולקבוע את הסיכון ל-NEC לאחר חשיפה לתרופות היפר-אוסמולריות.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל פגים שנולדו לפני 28 שבועות היריון בין השנים 2010-2016 ביחידת טיפול נמרץ ביילודים במרכז שלישוני בשבדיה. החוקרים זיהו 465 תינוקות ממאגר Swedish Neonatal Quality Register ואספו נתונים אודות תרופות אנטרליות שניתנו במהלך שבועיים. האוסמולליות של תרופות נמדדה באמצעות אוסמומטר.

 

מדגם המחקר כלל 253 פגים ומהנתונים עלה כי האוסמולליות של 5 תרופות נפוצות בשימוש עלתה משמעותית על הסף המומלץ של 450 מיליאוסמול/ק"ג כפי שנקבע ע"י האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. מרבית הפגים (94%) קיבלו לפחות תרופה היפר-אוסמולריות אחת. החוקרים לא זיהו סיכון משמעותי להתפתחות NEC.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את דרגת הסף של אוסמולליות בהתאם לפתוגנזה של NEC.

 

Neonatology 2021 February 10, : 1-7

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

הקשר בין היפראוסמולריות והתפתחות NEC מעולם לא הוכח באופן חד משמעי. ההמלצות של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים הינן משנת 1976 ומאז לא עודכנו. מחקר זה קורא תיגר על הקשר בין תרופות היפראוסמוטיות ו-NEC. עדיין ישנם ניאונטולוגים רבים החוששים לטפל בתרופות היפראוסמוטיות בפגים קטנים וייתכן כי מחקר זה יקנה להם יותר ביטחון בשימוש בתרופות כאלה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני