חדשות

נפיחות בבית השחי לאחר חיסון כנגד קורונה מופיעה בשכיחות גבוהה ועלולה להעלות חשד לסרטן שד (Clin Imaging)

26/02/2021

 

נפיחות בבית השחי דווחה בשכיחות גבוהה בקרב נשים לאחר קבלת חיסון כנגד נגיף קורונה של חברת פייזר או מודרנה, אך הינה גם תסמין נפוץ של סרטן שד. לאור זאת, במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Imaging קוראים הכותבים לרופאים לשקול אפשרות חיסון כנגד נגיף קורונה באבחנה המבדלת של נשים הפונות בשל אדנופתיה אקסילארית חד צדדית.

 

במאמר כותבים המומחים כי הם שמו לב למספר עולה של נשים עם נפיחות קשריות לימפה רק בצד אחד, אשר פנו לבדיקות סקר שגרתיות שכללו ממוגרפיה או אולטרה-סאונד, וחלק מהנשים אף מיששו את הקשריות הנפוחות הללו.

 

החוקרים מתארים ארבעה מקרים של נשים שקיבלו את החיסון כנגד נגיף הקורונה ולאחר מכן השלימו בדיקות סקר לסרטן שד. בתיאור המקרים הללו הם ביקשו ליידע את הקהילה הרפואית כי עליהם לשקול אבחנה של ממצא שפיר וחולף עצמונית במקרים של אדנופתיה אקסילארית חד-צדדית, העלולה להיות מטרידה.

 

בעקבות מאמר זה, הכותבים מקווים כי הדבר יפחית את שיעור הביופסיות המיותרות ויסייע להרגיע את המטופלות.

 

מומחים בתחום מציינים כי אדנופתיה בבית השחי תוארה גם עם חיסונים אחרים. בשלב זה, מוקדם מדי לקבוע אם התגובה כנגד החיסון הניתן כנגד נגיף הקורונה שונה מזו שתוארה עם חיסונים אחרים.

 

לאחרונה פורסמה המלצה מטעם ה-SBI (Society of Breast Imaging) לרופאים לפיה במקרים של נשים עם אדנופתיה אקסילארית אשר קיבלו חיסון לאחרונה באותו צד של קשריות הלימפה המוגדלות, יש להשלים מעקב לאחר מספר שבועות על-מנת לוודא כי קשריות הלימפה שבות לגודל תקין, זאת במקום להפנות את הנשים לביופסיה.

 

Clin Imaging. Published online January 18, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני