חדשות

התערבות אינטנסיבית באורח חיים מובילה לשיפור חשוב באיכות החיים של חולי סוכרת (מחקר LOOK AHEAD , ADA)

23/06/2016

מאת מערכת אי-מד

למרות שאנשים במשקל יתר והשמנת יתר עם סוכרת סוג 2 שנכללו בקבוצת ההתערבות של שינוי אינטנסיבי בסגנון חיים במחקר ה-AHEAD (ר''ת של Action for Health in Diabetes) לא השיגו תוצאות קרדיווסקולריות טובות יותר (יעד המחקר המרכזי) בהשוואה לתואמים שלהם שהשתתפו בקבוצת הביקורת של החינוך לסוכרת , הם השיגו ירידה מתמשכת וצנועה, אך משמעותית מבחינה קלינית, של ירידה במשקל לאורך עשור. לכך הייתה השפעה חיובית על איכות החיים אשר הוגדרה כרמת תפקוד גופני, חברתי ודיכאון .

נמצא שהמטופלים בקבוצת ההתערבות האינטנסיבית בסגנון החיים היו יותר מסוגלים לבצע משימות יום יומיות  והיו במצב רוח טוב יותר. בסימפוזיון שהתקיים בכנס האגודה האמריקאית לסוכרת בניו אורליאנס הודגשה החשיבות של בחינת איכות החיים הן במחקרים והן בפרקטיקה הטיפולית.  לדעת החוקרים, קיום דיאלוג עם מטופל העוסק בתחושותיו ורצונותיו יוביל לטיפול ולתוצאות טובות יותר. חלק מהמשתתפים אף קיוו שבקרוב מדידת איכות החיים תהפוך לחלק שגרתי בכל מחקר וביקור רופא  של חולה סוכרתי, בדיוק כמו לחץ דם, איזון גליקמי וכד'.

כזכור, במחקר AHEAD , שפורסם ב-2013, השתתפו 5,145 מבוגרים בגיל העמידה (גילאי 45-74)  עם סוכרת סוג 2 ושסבלו מעודף משקל או השמנת יתר, מהם 60% נשים, אשר הוקצו רנדומלית לשתי הקבוצות.

יעד המחקר המרכזי כלל שילוב של תמותה קרדיווסקולרית, אוטם שריר הלב, שבץ או אישפוז בשל תעוקה לאורך של 13.5 שנות מעקב, אולם לאחר 9.5 שנים המחקר הופסק בשל תוצאות הביניים שלא הראו הבדל בין הקבוצות ביעד המרכזי.

עם זאת, הירידה במשקל בקבוצת ההתערבות האינטנסיבית באורח החיים הייתה גדולה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת: ירידה ממוצעת של 8.6% במשקל בהשוואה ל-0.7% בלבד לאחר שנה , ו-6% לעומת 3.5% בסוף המחקר.

החוקרים מציינים שההתערבות הייתה אינטנסיבית למדי: ב-6 החודשים הראשונים היה קשר שבועי עם נציג המחקר שבו נבחנה הירידה בצריכת קלוריות ופעילות גופנית, וניתנה הדרכה, תמיכה ופתרון בעיות שהתגלו. ב-6 החודשים הבאים, המשתתפים פגשו את המטפלים 3 פעמים בחודש ולאחר שנה המפגשים היו חודשיים.

השיפור בתפקוד הגופני בקבוצת ההתערבות התהווה בעיקר בשנה הראשונה, ולמרות שהוא פחת לאורך זמן, הוא נשאר עדיין טוב יותר מאשר זה שבקבוצת הביקורת. בנוסף, הסיכון לפתח דכאון היה נמוך יותר ב-15% בקרב משתתפי קבוצת ההתערבות לאורך 8 שנים. מעבר לכך, היה סיכון קטן יותר של 48% לאיבוד ניידות: 12.3% לעומת 18.9% מהמטופלים סבלו מאיבוד ניידות חמור לאחר שנה, ולאחר 4 שנים 20.6% לעומת 26.2% .

לדעת החוקרים ממצאים אלה מדגימים שירידה צנועה אך עקבית במשקל בחולי סוכרת עם משקל יתר והשמנת יתר מובילה לתועלות חשובות מבחינת תפקוד ואיכות חיים, שהמטופלים מייחסים להם חשיבות רבה. .

American Diabetes Association 2016 Scientific Sessions; June 11, 2016; New Orleans, Louisiana.Presentation 2-BM-SY02

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני