חדשות

נסיגה של תסמונת מטבולית מלווה בסיכון מופחת למחלות לב וכלי דם (Ann Intern Med)

26/11/2019

 

נסיגה של תסמונת מטבולית מפחיתה את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מספר מחקרים קשרו בין תסמונת מטבולית (השמנה מרכזית, בדיסליפידמיה, אי-סבילות גלוקוז ויתר לחץ דם) ובין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם. מחקרים נוספים הדגימו כי איזון גורמי הסיכון ונסיגה של התסמונת המטבולית מלווה בסיכון מופחת לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם נסיגה או התפתחות תסמונת מטבולית מלווה בשינוי הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים. לצורך כך, החוקרים השלימו ניתוח נתונים ממאגר ארצי מקוריאה (National Health Insurance Database of Korea), אשר כלל מידע אודות למעלה מ-27 מיליון מטופלים שהשלימו בדיקות סקר בין 2009-2014. החוקרים לא כללו במחקר חולים עם היסטוריה של אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים.

 

לאחר הערכת מרכיבי תסמונת מטבולית ב-9.5 מיליון מטופלים החוקרים סיווגו קרוב ל-1.5 מיליון ככאלו עם תסמונת מטבולית כרונית, 587,088 מטופלים אשר פיתחו תסמונת מטבולית חדשה, 538,806 חולים בהם תועדה נסיגה של תסמונת מטבולית ו-6.9 מיליון משתתפים ללא אבחנה של תסמונת מטבולית.

 

התוצא העיקרי היה סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, כולל אוטם חד של שריר הלב, רה-וסקולריזציה ואירוע מוחי איסכמי חד.

 

לאחר חציון מעקב של כ-3.5 שנים, בקבוצת המטופלים בהם תועדה נסיגה של תסמונת מטבולית (שיעורי היארעות של 4.55 ל-1,000 שנות-אדם) תועד סיכון נמוך משמעותית לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים (יחס שיעורי היארעות מתוקנים של 0.85), בהשוואה לאלו עם תסמונת מטבולית כרונית (יחס שיעורי היארעות של 8.52 ל-1,000 שנות-אדם). בקרב אלו שפיתחו תסמונת מטבולית (שיעורי היארעות של 6.05 ל-1,000 שנות-אדם) תועד סיכון גבוה יותר משמעותית לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים (יחס שיעורי היארעות מתוקנים של 1.36) בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של תסמונת מטבולית (שיעורי היארעות של 1.92 ל-1,000 שנות-אדם).

 

מבין המרכיבים של תסמונת מטבולית, שינוי ביתר לחץ דם לווה בהבדל הגדול ביותר בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר מובהק סטטיסטית בין נסיגה של תסמונת מטבולית ובין סיכון מופחת לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, בעוד שהתפתחות תסמונת מטבולית לוותה בסיכון מוגבר לסיבוכים אלו.

 

Ann Intern Med. Published online November 25, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני