חדשות

האם הרכב ארוחת הבוקר עשוי לנבא הרגלי אכילה של מטופלים? (Nutrients)

30/12/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

עדויות בספרות הרפואית מעידות על מתאם בין הרכב ארוחת הבוקר ובין הרגלי התזונה במהלך היום, אך קשר זה אינו מוסבר רק ע"י ארוחת הבוקר. במחקר הנוכחי ניסו החוקרים לקבוע את הפרופיל של קבוצות משתתפים לפי הרכב ארוחת הבוקר והשוו את החשיבות של ארוחת הבוקר אל מול שאר היום על צריכה יומית של חמש קבוצות מזון וצריכת מזונות חסרי ערך תזונתי.

 

החוקרים בחנו מספר קבוצות אשר סווגו לפי הרכב ארוחת הבוקר: ארוחת בוקר שכללה דגני בוקר, ארוחת בוקר שלא כללה דגני בוקר ואלו שויתרו על ארוחת בוקר. הם התבססו על נתוני National Nutrition and Physical Activity Survey להערכת נתוני התזונה ביום אחד בקרב 9,341 משתתפים בגילאי 19 שנים ומעלה. עוד אספו החוקרים נתונים סוציו-דמוגרפיים ואנתרופומטריים.

 

מהנתונים עולה כי 12% מהמבוגרים ויתרו על ארוחת הבוקר, 41% אכלו דגני בוקר בארוחת הבוקר ו-47% אכלו ארוחת בוקר שלא כללה דגני בוקר.

 

נשים נטו יותר מגברים לאכול ארוחת בוקר שלא כללה דגני בוקר, זו הייתה מבוססת בעיקר על לחמים. שיעור המשתתפים שויתר על ארוחת הבוקר ירד עם הגיל, בעוד ששיעור המשתתפים שדיווחו על אכילת דגני בוקר עלה עם הגיל.

 

בקבוצת המשתתפים שויתרו על ארוחת הבוקר תועדה שכיחות גבוהה יותר של גברים, מצב סוציו-אקונומי נמוך יותר ודרגת פעילות גופנית נמוכה יותר. בקרב משתתפים בקבוצה זו תועדו מדדי מסת הגוף והיקף המותניים הגבוהים ביותר, לצד הצריכה הנמוכה ביותר של דגנים מלאים, פירות וירקות והצריכה הגבוהה ביותר של מוצרי מזון חסרי ערך תזונתי.

 

בקרב אלו שאכלו דגני בוקר בארוחת הבוקר תועדו מדדי מסת גוף והיקף מותניים הנמוכים ביותר. משתתפים אלו הקפידו על הרגלי תזונה בריאים יותר הן בארוחת הבוקר והן במהלך היום. בקבוצה זו תועדה שכיחות גבוהה יותר של עמידה בהמלצות היומיות לצריכת דגנים, פירות, ירקות ומוצרי חלב והצריכה הרבה ביותר של דגנים מלאים, לצד הצריכה הנמוכה ביותר של מוצרי מזון חסרי ערך תזונתי. בנוסף, בקרב משתתפים בקבוצה זו תועד ההרכב הטוב ביותר של צריכה יומית של חומרי תזונה, כולל הכמות הקטנה ביותר של צריכת תוספי סוכר.

 

ההבדלים בדיאטה היומית בין הקבוצות השונות יוחסו להבדלים בבחירות המזון, הן בשעת ארוחת הבוקר והן לאורך היום.

 

Nutrients, 15 January 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני