חדשות

הערכת הבטיחות והיעילות של בלוויק לטיפול בהשמנה (Expert Rev Clin Pharmacol)

20/01/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

טיפול ב-) Lorcaserin בלוויק)   מלווה בירידה משמעותית ומובהקת סטטיסטית במשקל הגוף, ללא אירועים חריגים חמורים ותופעות הלוואי העיקריות של הטיפול התרופתי כוללות בחילה, סחרחורות וכאבי ראש זמניים, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת Expert Review of Clinical Pharmacology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Lorcaserin הינו אגוניסט סלקטיבי ל-5-Hydroxytryptamine 2C Serotonin, המאושר לטיפול בהשמנה. מספר מחקרים אקראיים ומבוקרים בשלב 3 הדגימו ירידה מובהקת סטטיסטית במשקל הגוף עם Lorcaserin.

 

החוקרים השלימו חיפוש שיטתי במאגרי PubMed, Embase, The Cochrane Library and ClinicalTrials.gov, אשר פורסמו עד סוף יולי, 2019 ואספו את כל המחקרים שכללו טיפול ב- Lorcaserin למשך לפחות שנה אחת ודיווחו על היעילות והבטיחות של הטיפול אל מול פלסבו. בהמשך, הם בחנו את ההשפעה של Lorcaserin על הירידה במשקל, מחלות מסתם, דיכאון וסיכון אובדני במחקרים אקראיים ומבוקרים.

 

מטה-אנליזה של ארבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים (16,856 משתתפים) הדגימה ירידה משמעותית ומובהקת סטטיסטית במשקל הגוף, עם הבדל ממוצע של 3.076- קילוגרמים (p<000001), בהשוואה לפלסבו. לא תועדו הבדלים משמעותיים בסיכון למחלות מסתם (סיכון יחסי של 1.20, p=0.24), דיכאון (סיכון יחסי של 1.07, p=0.67), או סיכון אובדני (סיכון יחסי של 1.43, p=0.08) עם Lorcaserin לעומת פלסבו.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי הסקירה מעידים כי Lorcaserin מלווה בירידה מתונה במשקל הגוף, ללא עדות לאירועים חריגים חמורים עקב הטיפול התרופתי.

כמו כן יש לציין שהמחקרים שנעשו עם lorcaserin להערכת תוצאות קרדיווסקולריות (CAMELLIA TIMI 61) הצביעו על כך שלא הייתה עליה מובהקת בסיכון הקרדיווסקורלי המשולב. בנוסף לכך, השימוש ב-lorcaserin היה קשור עם ירידה מובהקת בסיכון העתידי להתפתחות סוכרת, סיבוכים מיקרווסקולריים (שילוב של תוצאות כלייתיות לרבות מיקרואלבומינוריה) וכן עלייה בסיכוי להשגת הפוגה מסוכרת.

 

Expert Rev Clin Pharmacol. 2019

 

לידיעה ב-PubMed

 

הערת המערכת:  כפי שניתן לראות מהמחשבון להערכת השפעת ירידה במשקל על הפחתת הסיכון למחלות הקשורות להשמנה, גם הפחתה מתונה במשקל קשורה לירידה בעלת משמעות קלינית בסיכון לתחלואה כמו סרטן מעי גס, סוכרת, ועוד ועליה בתועלת הבריאותית.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני